CEO SVET ŽALI ZA DEJVIDOM BOUVIJEM: Odlazak muzičara koji je promenio svet

Dejvid Bouvi
Beta

U svojoj karijeri, dugoj više od pet decenija, stvarao je rok muziku, soul, hard rok, dens pop, a bilo je i prizvuka panka i elektronike. Oprobao se i kao glumac. Definitivno je jedan od najvećih muzičara svog vremena, a opet, uvek išao korak ispred svih. Večiti dečak bitku sa kancerom izgubio je 10. januara 2016. u 69. godini.

 

Britanski muzičar Igi Pop je povodom smrti Dejvida Bouvija objavio da je legendarni Britanac bio “najbolji” i istakao koliko mu je značilo njihovo prijateljstvo.

Prijateljstvo sa Dejvidom bilo je svetlost u mom životu. Nikada nisam sreo nikoga ko je bio tako brilijantan. Bio je najbolji – naveo je 67-godišnji Igi Pop.

Igi Pop je saradjivao sa Bouvijem tokom njegove berlinske faze i na pesmi “China Girl”.

Poruka saučešća povodom smrti britanskog muzičara Dejvida Bouvija stigla je i sa MeĐunarodne svemirske stanice, odakle je poruku preko Tvitera uputio Britanac Tim Pik.

Rastužila me je vest da je Dejvid Bouvi izgubio bitku sa rakom – njegova muzika bila je inspiracija mnogima – naveo je britanski astronaut.

Neobična poruka saučešća iz svemira je na mestu, navodi AP, podsećajući na Bouvijev karakter i na njegov hit o astronautu Tomu iz numere i istoimenog albuma “Space Oddity” iz 1969. godine, kada je čovek kročio na Mesec.

Rođen u Londonu kao Dejvid Robert Džouns 8. januara 1947. Zbog mladalačkog incidenta kada se pobio sa kiasnije svojim velikim prijateljem i saradnikom, zadobio je povredu oka zbog koje je zadobio od trajno oštećenje dubinskog opažanja, i teško je raspoznavao boje.

Interesovanje za muziku kod vanvremenskog umetnika pojavilo se u ranom detinjstvu, kada je kao dečačić sakupljao ploče.

Prvi album izdaje 1967. godine za kuću “Decca Records”, pod jednostavnim imenom “Dejvid Bouvi”, koji je okarakterisan kao mešavina popa i psihodelije.

Publika je navikla na njegove drastične promene stila i imidža, kako u muzici tako i u izgledu. Verovatno ključni i prelomni momenat u njegovoj bogatoj karijeri jeste izdavanje legendarnog albuma “Uspon i pad Zigija Stardasta i pauka sa Marsa” 1972. godine a reč je oalbumu koji je važan i za celokupnu svetsku muzičku istoriju.

“Diamond Dogs” koji izlazi 1974. bio je osmišljen kao logičan nastavak Zigija, gde do izražaja dolaze gitarski riffovi i lirske balade. Sa narednim albumom Young Americans iz 1975. nanovo radi veliki stilski zaokret.

Velika turneja itz 1976. bila je veoma uspešna, ali zbog tmurne atmosfere i nacističkog pozdrava, novinari su počeli da ga prozivaju da zagovara fašizam. Na temelju diska i pop balada Bouvi izdaje vrlo uspešan singl “Golden Years” ali sve više ima problema sa drogom i vraća se u Englesku. Nakon što ga mediji sve više napadaju zbog nacizma i sve većeg problema sa zavisnošću, seli se u Berlin.

U Berlinu se skida sa narkotika, počinje da se bavi slikarstvom, upoznaje nemačku električnu muziku i ostvaruje saradnju sa Brajanom Enoom. Nekoliko godina izdavao je u Berlinu i sarađivao sa različitim muzičarima koji su izvršili svojevrstan uticaj na Bouvija. Radio je sa najvećim muzičarima iz celog sveta.

Iako se davnih sedamdesetih izjasnio kao homoseksualac, ženio se više puta.  Prvi put 1969. sa Angelom Barnet sa kojom je dobio sina Zovija 30. maja 1971. Razveli su se 8. februara 1980. u Švajcarskoj.

Istina je – ja sam biseksualac i ne mogu da demantujem izvor od koga je to poteklo. Smatram da je to najbolja stvar koja mi se dogodila u životu… – ispričao je 1976. u intervjuu za časopis “Plejboj”.

Drugi put se ženi 1992. sa somalijskim super modelom Iman Abdulmajid. Imaju ćerku Aleksandru Zahru Džouns a sa njima živi i Imanina ćerka iz prvog braka Zulekha.

Bio je aktivan do poslednjih dana, pa je pre nešto više od mesec dana izdao novi singl pod nazivom “Blackstar”.

Više od tri miliona poruka na Tviteru emitovano je za četiri sata posle vesti o smrti legendarnog britanskog muzičara Dejvida Bouvija, saopštila je ta društvena mreža.

Do 12.30 emitovano je 3,16 milion tvitova o Bouvijevoj smrti. Poslednji rekord na Tviteru bila je prošlogodišnja dodela Oskara s 5,9 miliona tvitova tokom pet sati kao i sinoćnnja dodela američke filmske i televizijske nagrade Zlatni globus s 3,7 miliona tvitova.

Na smrt legendarnog britanskog umetnika danas su stigle mnoge reakcije iz sveta umetnosti i politike – od kolega muzičara i saradnika pa do političkih lidera i Vatikana.