Svaki put kada korona brojke krenu da padaju dođe do opuštanja i učestalijeg nepoštovanja mera te vrlo brzo sav trud padne u vodu, a broj novozaraženih počne da raste. Na takav model sada upozorava i profesor Petar Kočović koji je trenutnu epidemiološku situaciju uporedio sa onom iz novembra prošle godine, a grafički prikaz je i te kako zabrinjavajući.
Profesor Kočović, stručnjak za informacione tehnologije, koji zajedno sa svojim timom, mesecima unazad daje prognoze o kretanju epidemije na osnovu proračuna baziranog na Gausovoj krivoj, sada je objavio grafički prikaz dnevnog porasta broja zaraženih od 3. novembra 2020. i uporedio ga sa brojem novoobolelih počev od 16. februara tekuće godine.
SRBIJA protiv SRBIJE – 3.11.2020 : 16.2.2021
Objavljuje Petar Kocovic u Nedjelja, 21. veljače 2021.
Ono što je primetno jeste da su krive broja zaraženih identične, te da je posle pada broja novozaraženih u oktobru, usledio ponovni porast s početka novembra. Sličan model je uočen i sada, gde smo posle blagog smanjenja broja novozaraženih ponovo došli u situaciju da zbog nepoštovanja epidemioloških mera imamo i više od 2.000 novoobolelih.
Posebno zabrinjavaju brojke koje su usledile posle 3. novembra kada je bilo 1.878 novih slučajeva korona virusa. Nakon samo dve nedelje od tada, broj novozaraženih se i više nego duplirao pa smo tako 17. novembra imali 4.994 novoinficiranih za samo 24 sata.
Objavljuje Petar Kocovic u Nedjelja, 21. veljače 2021.
Pored grafika na kome se upoređuju ova dva vremenska perioda po broju novozaraženih na dnevnom nivou, prof Kočović je objavio i podatke Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) koji predstavljaju broj obolelih na 100.000 stanovnika za 14 dana. I na osnovu ovog grafika možemo da primetimo da je kriva počela da se kreće po prethodnom “modelu”, te ako se ovako i nastavi možemo da očekujemo još veći broj novozaraženih.
Podsetimo, u Srbiji je u poslednjih 24 sata na korona virus testirano 10.266 građana od kojih su 2.518 novozaraženih, a preminulo je 16 pacijenata.