DAN SEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA: “Svet se ponaša kao da nije izvukao pouke iz MONSTRUOZNE TRAGEDIJE”

Genocid
Wikipedia

Svet i Poljska u Aušvicu danas svečanom komemoracijom odaju poštu milionima žrtava Holokausta, dok direktor muzeja u tom najvećem logoru smrti koji su nemački nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj, Pjotr Civinjski upozorava da se današnji svet ponaša kao da nije izvukao pouke iz te monstruozne tragedije.

 

Danas među nama više nisu Primo Levi, Eli Vizel, Vladislav Bartoševski, Izrael Gutman, Simon Vej. Mi, poratna generacija smo sve usamljeniji sa teretom njihovog iskustva i jako loše sa tim bremenom izlazimo na kraj. Ceo naš svet sve više živi kao da nije mnogo naučio iz tragedije Holokausta i koncentracionih logora, napisao je Civinjski u autorskom komentaru povodom 73. godišnjice oslobođenja logora Aušvic Birkenau u poljskom listu Gazeta viborča.

 

Civinjski je upozorio da sve mere koje je posle rata preduzela međunarodna zajednica, projekt zbližavanja evropskih naroda u Evropskoj uniji, sve jači ekumenski trend u crkvama iako su bili ispravni i promišljeni, nisu izdržali probu vremena.

Nemački Rajh je u logoru Aušvic Birkenau uspeo da pobije tokom Drugog svetskog rata najmanje 1,1 milion ljudi, mahom Jevreja, među njima i Jevreje s prostora Jugoslavije, ali i Roma i Sinti, sovjetskih vojnih zarobljenika, Poljaka i pripadnika drugih naroda Evrope.

Ne uspevamo da reagujemo kako treba na nove epizode genocidnog ludila. Glad i smrt prouzrokovane beskrajnim ratovima u Centralnoj Africi za nas nisu prioritet. Trgovina oružjem i iskorišćavanje skoro besplatne radne snage dave najsiromašnije regiona sveta. UN su prestale da ispunjavaju više bilo kakve nade. EU izjeda unutrašnja apatija – upozorio je Civinjski.

Direktor Državnog muzeja bivšeg nemačkog nacističkog logora Aušvic Birkenau upozorio je da je današnja demokratija obolela od porasta populizma, nacionalnog egoizma i govore ekstremne mržnje.

Prvi put u istoriji kada ocenjujemo razvoj događaja na mestima bliskim i dalekim teško nam je da razlučimo šta je još mir, a šta već rat. Pamćenje i odgovornost prestali su da budu povezani. Cela civilizacija, po vlastitoj želji, lišava se svog iskustva, istakao je direktor Muzeja u Aušvicu.

Pjotr Civinjski upozorio je i na realnu opasnost da Dan sećanja na žrtve holokausta postoje polako samo još jedan prazni ritual, svečanost iz godine u godinu sa istim frazama u prigodnim kulisama logora smrti.

Ceremonija odavanja pošte žrtvama holokausta nad kojom je pokroviteljstvo preuzeo i učestvuje u njoj ove godine poljski premijer Mateuš Moravjecki počinje na terenu nekadašnjeg nacističkog logora popodne, a ovog puta se obeležava i 75. godišnjica otkako su Hitlerovi nacisti u logoru postavili gasne komore da monstruozno industrijski usavrše i ubrzaju ubijanje Jevreja.

 

Logor Aušvic blizu Ošvjenćima na jugu Poljske Hitlerova Nemačka podigla je 1940. godine sa prvobitnom namerom da u njega zatvara Poljake, ali od 1942. godine određen je kao glavno mesto za Hitlerov suludi plan likvidiranja svih evropskih Jevreja. Logor su 27. januara 1945. godine oslobodili vojnici Crvene armije i zatekli u njemu oko 7.000 jedva preživelih logoraša, a u borbama za logor poginuo je 231 sovjetski vojnik…