DETALJAN VODIČ: Sve što treba da znate o ELEKTRONSKOJ prijavi za VRTIĆ

Danas je počela prijava za upis dece u vrtiće čiji je osnivač Grad Beograd, a prijave se podnose isključivo elektronskim putem preko portala eUprava.

vrtic
pixabay.com

Ovakav način prjavljivanja možda će pojedinim roditeljima biti komplikovan. Kompletnu proceduru podnošenja elektronske prijave, korak po korak, iz ličnog iskustva objasnio je novinar TV Nova S Marko Katić, koji je preko eUprave podneo prijavu za upis svog deteta.

Danas je prvi dan za konkurisanje za upis dece u beogradske vrtiće, a roditelji sve do 12. maja mogu da popune obrazac na portalu eUprava.

Novinar Marko Katić je u Jutarnjem programu „Probudi se“, rekao da je već popunio prijavu za upis svog drugog deteta i objasnio čitavu proceduru.

Na početku je istakao da je za prijavu elektronskim putem neophodno da roditelj koji podnosi prijavu mora da ima registrovan profil na portalu eUprava, te da tek posle uspešne registracije, može da unosi tražene podatke.

Napomenuo je da je meni za pronalazak linka za elektronsko prijavljivanje “malo skriven i nezgodan”, te da on prilikom konkurisanja nije uspeo da pronađe nikakvu prečicu. Međutim, dodaje da ceo postupak ide lako kada se uđe u odgovarajuće polje.

Prvi korak je da prilikom ulaska na portal eUprava izaberete opciju “Životni događaji” i u padajućem meniju kategoriju “Vrtić” koji vas dalje vodi na link za popunjavanje podataka za konkurisanje.

Da bi se konkurisalo potrebno je da se otvori polje “elektronsko podnošenje prijave”, naveo je Marko.

U meniju koji se otvara odaberite vrtić ili predškolsku ustanovu u koju želite da upišete dete, kao i opštinu u kojoj želite da upišete vrtić. Kada se otvori stranica, idete na “pokreni uslugu”, a nakon toga otvara se novi prozor “prijava dece u predškolsku ustanovu” gde morate da upišete sve podatke koji su potrebni”, objasnio je Marko postupak iz ličnog iskustva.

On je napomenuo da postoje obavezna polja koja roditelji moraju da popune, odnosno da je neophodno da se unesu tri vrtića kao svojevrsno “rangiranje želja” i sugerisao da se ti vrtići biraju prema opštini u kojoj živite, kao i prema uzrastu deteta.

Njegov savet roditeljima koji upisuju dete u jaslenu grupu je da se obavezno raspitaju da li željeni vrtići imaju jaslice u svom objektu.

Formular za prijavu sam navodi na dalje korake

Prilikom konkurisanja, osim podataka o detetu, neophodno je uneti lične podatke oba roditelja, kao i porodične podatke, odnosno da li u porodici postoji starije dete koje je već u vrtiću. Ukoliko je takva situacija, onda se obavezno upisuje ime i prezime deteta i naziv vrtića u koji ide.

U obrascu za prijavu, navodi se i mesec u kome biste želeli da vaše dete bude upisano, a Marko je otkrio da je on u to polje upisao mesec maj, jer mu, kako kaže, dete tada puni godinu dana.

Ipak, zbog popunjenosti vrtića, Marko ne veruje da će njegovo dete zaista u maju biti i upisano, te očekuje da će najraniji termin upisa biti u septembru, kada se u vrtićima formiraju nove grupe.

Pri kraju obrasca za elektronsku prijavu, potrebno je popuniti polja o podnosiocu prijave i izabrati opciju da li prijavu podnosi, otac, majka, staratelj ili hranitelj.

Marko Katić ističe da u slučaju kada prijavu podnose roditelji nije potrebno dostavljati nikavu dokumentaciju vrtiću, odnosno, izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu, jer to, kako je naveo, vrtić dobija preko centralne baze podataka.

U slučaju da dete ima hranitelje ili staratelje, oni su u obavezi da dokumentaciju o svom statusu dostave vrtiću, jer tih podataka nema u centralnoj bazi, ukazao je Marko.

Prema njegovom iskustvu procedura za popunjavanje podataka ne traje dugo, a kada se ispravno popune svi podaci i čekira prijava, smatra se da je zahtev prosleđen predškolskoj ustanovi.

Na kraju, podnosilac zahteva dobija potvrdu da je uspešno predao prjavu, a dokument o tome stiže na njegovu mejl adresu, kao i u sanduče na profilu koji podnosilac ima na portalu  eUprava.