DRAMA U IRANU: Moralna policija hapsi pobunjenike, a srpski turisti se SPREMAJU ZA PUT?!

Uprkos međunarodnim pozivima da prestane primena sile nad demonstrantima, vlast u Iranu i dalje grubo postupa s njima, nazivajući ih “pobunjenicima”, koji “nanose štetu”.

Foto: screenshot/youtube.com/BBC

Protesti se održavaju svako veče od 16. septembra, kada je 22-godišnja Iranka Maša Amini umrla u bolnici tri dana nakon što je u Teheranu uhapšena zbog nepoštovanja strogih pravila odevanja po kojima žene u Iranu u javnosti moraju da pokrivaju glavu.

Ko su turisti koji žele da putuju u Iran iako su nemiri sada izbili u više od 80 gradova bila je tema emisije “Mi danas” na K1 televiziji. Planirana tura putnika treba da krene 18. oktobra.

— Kada smo ovu turu objavili to smo uradili u julu mesecu, kao i mnoge druge agencije u Srbiji. Prodaja je išla. Grupa je potpuno popunjena, ostala su samo dva mesta. Trenutno smo, prateći razvoj situacije, u kontaktu sa svim relevantnim organizacijama i osobama. Odlučeno je da stopiramo prodaju ta dva poslednja mesta dok ne saznamo više informacija o dešavanjima. Naša tura je planirana da krene sa juga Irana i da se kreće ka severu. Videćemo šta će se dešavati. U kontaktu smo sa klijentima i videćemo da li ćemo otkazati putovanje — rekao je Marko Miličević zaposleni u agenciji koja vodi turiste u Iran i otkrio da li turistkinje mogu da budu zaustavljene od strane moralne policije.

— Ne mogu da garantujem da li su se pravila promenila, ali ranije kada smo putovali u Iran nije bilo ograničenja. Moralna policija nije imala pravila da zaustavlja turiste. Kada bi ulazile u religijske objekte žene bi pokrivale glavu, a muškarci bi nosili dugačke pantalone. Niko ne bi ušao u šorcu, haljini ili suknji u džamiju, što je pravilo svuda u islamskom svetu, ne samo u Iranu. Ali nikada nije bilo problema što se tiče turista da sam ja čuo ili doživeo u samom Iranu — rekao je Miličević.