FOTO+VIDEO: Pljusak, pijavice i grad ‘potopili’ hrvatsko primorje

Na ostrvima severnog Jadrana ponegde je palo preko 50 litara kiše po kvadratnom metru. Za 24 sata na Silbi je palo 217,5 litara kiše, a na Istu čak 294 litre, što je rekordna količina padavina u jednom danu za to područje u julu.

Jako nevreme koje je zahvatilo Hrvatsku, uglavnom primorje, ne prestaje ni danas i ciklon se sa područja Kvarnera sa obilnom kišom grmljavinom i „pijavicama” premešta prema unutrašnjosti i jugu zemlje, javljaju agencije iz zemlje i regiona.

 

Na Zadarskom području nevreme sa grmljavinom, praćeno jakom kišom i olujnim jugom, „spojilo” je nebo sa zemljom, gradske ulice i trgovi za svega nekoliko minuta pretvorili su se u vodopade i jezera, piše Antena Zadar.

 

Ovako je danas bilo u Zadru – na potopljenom Forumu igrali vaterpolo:

Neke ulice su potpuno poplavljene, a vatrogasci imaju pune ruke posla u ispumpavanju vode iz poplavljenih prostorija, posebno na zadarskim ostrvima, a najgore je na Viru, Pagu…

 

Obilne padavine ali i nevreme u Hrvatskoj danas očekuju i u Dalmaciji, javlja Crometeo, i podseća da je Državni Hidro-meteorološki zavod izdao visok stepen upozorenja za celu zemlje.

U blizin Orebića, na jugu Dalmacije, jedan turista snimio je tornado:


Za deo zemlje, Riječko i Dubrovačko područje, proglašen je crveni, najveći stepen upozorenja na ekstremne vremenske prilike, gde se očekuju grmljavinska nevremena i velike količine padavina, kao i jak vetar.

A ovako je izgledao poplavljen Zadar:

Nevreme stiže i u Srbiju

Kasnije posle podne i uveče nevreme će zahvatiti i Srbiju, kaže za B92 meteorolog Đorđe Đurić.

– Na nivou cele Srbije u toku večeri i noći očekuju se obilnije padavine pljuskovitog karaktera, a lokalno će biti i grmljevinskih nepogoda poput onih koji su se dešavali prethodnih dana. Znači, to su nepogode na malom prostoru, ali mogu biti vrlo jake i doneti obilnije pljuskove, lokalne pojave grada i olujnog vetra – navodi on.

– U kratkom vremenskom intervali postoji mogućnost da padne i preko 20, pa i 30 milimetara kiše po metru kvadratnom, što bi lokalno dovelo do kratkotrajnih poplava ili bujica na manjim bujičnim tokovima – objašnjava Đurić.

– Opasnost postoji na nivou cele Srbije, ali tačnija lokacija tih nepogoda se može odrediti svega dva do tri sata ranije. Inače, na nivou cele zemlje postoji opasnost od obilnijih pljuskova i lokalnih nepogoda. Prvo u zapadnim i severozapadnim, a kasnije tokom noći, i u četvrtak, i u istočnim i jugoistočnim delovima zemlje – dodaje on.