Kolinda zbog Tita zaratila sa istorijom! Hrvatskoj predsednici smeta bista bivšeg predsednika SFRJ

Nedavna odluka nove hrvatske predsednice da iz svoje kancelarije skloni bistu bivšeg predsednik SFRJ Josipa Broza Titaveć danima je predmet oprečnih debata u javnosti širom regiona. I dok jedni smatraju da „čišćenje prošlosti“ nije loša ideja, ipak preovladava mišljenje da je reč o nepoštovanju antifašističke ideje u Hrvatskoj koja će međunarodnu zajednicu navesti da se zapita - u kom smeru se kreće ova država?

 

Kontroverzna tema oko Titove biste koja je uklonjena iz kancelarije nove hrvatske predsednice još je sveža i na društvenim mrežama izaziva mnogo oprečnih komentara.

I dok je Kolinda Grabar Kitarović još u predizbornoj kampanji legendarnog predsednika SFRJ Josipa Broza Tita opisivala kao diktatora, čin uklanjanja biste jedan deo hrvatske javnosti doživeo je kao uvredu.

– Hitno uklanjanje Titove biste iz Kancelarije predsednice je direktno miniranje i uništavanje više od tri hiljade spomenika antifašističkim borcima i žrtvama fašizma, čemu smo bili svedoci u proteklih 25 godina. Sve to treba sagledati i oceniti u kontekstu projekta revizije novije istorije koja je pogubna sa stanovišta građenja budućnosti Evrope, pa i sveta. Indoktriniranje mladih generacija i prebacivanje frustracije i netrpeljivosti na njih je svojstveno gubitnicima iz Drugog svetskog rata, poništiće i poslednju mogućnost da makar postupno uklanjamo posledice ratova u kojima se raspala Jugoslavija – izjavio je u saopštenju za javnost bivši predsednik Republike Hrvatske, Stjepan Mesića koji je i najavio da će zamoliti Kolindu Grabar Kitarović da Titovu bistu prebaci u njegovu Kancelariju bivšeg predsednika.

 

„Sporna” bista Josipa Broza Tita, Foto: Beta

Tragom ove priče pokušali smo da potražimo odgovor na pitanje – Zašto bi nekome smetala bista čoveka mrtvog preko 30 godina?

– Tito se u toku Drugog svetskig rata nalazio na čelu najvećeg antifašističkog pokreta otpora u Evropi. Na početku rata 1941. bio je na čelu jedne ilegalne organizacije, a 1945. na kraju rata je bio na čelu četvrte po veličini armije u Evropi. To danas mnogima smeta, a pre svega potomcima i sledbenicima poraženih snaga u ratu – objašnjava za Dnevno.rs Ivan Morić, predsednik komisije za informisanje SUBNOR-a Beograd.

Negativnu kampanju koja se vodi protiv Tita naš sagovornik vidi kao pokušaj rušenja mita o njemu kao o ratnom pobedniku jer je Tito personifikacija čitavog partizanskog pokreta.

Sa druge strane, Tita je nemoguće ne posmatrati i kao državnika koji je zemlju vodio u vremenu kada je ona bila najcenjenija i u svetu imala ugled na kojem bi joj pozavidele sve današnje države nastale raspadom Jugoslavije.

Mit o Titu kao svetskom državniku je mnogo teže rušiti jer postoje brojne fotografije i snimci koji svedoče o tome koliko je on bio uvažavan. On je u posleratnom periodu imao ambiciju da bude regionalni balkanski lider, a spletom istorijskih okolnosti postao je svetski državnik i lider jednog međunarodnog pokreta – objašnjava Morić.

Na to da jednostavan čin uklanjanja biste mrtvog predsednika može za Hrvatsku imati mnogo veće posledice upozorio je i Stjepan Mesić.

– Ne mogu, međutim, a da ne upozorim na činjenicu da je Josip Broz Tito bio jedan od najznačajnijih državnika sveta u drugoj polovini 20. veka, da ga i danas cene mnogi širom sveta, i kao državnika, i kao vođu antifašističkog otpora. Uklanjanje njegove biste iz kancelarije predsednice zasigurno će navesti svet da se zapita: u kom smeru se kreće Hrvatska – napisao je Mesić u saopštenju.

Strani državnici o Josipu Brozu Titu

„U miru i ratu Tito je deo istorije sveta, u vreme sadašnje generacije i u vreme ranijih generacija. On je čovek nepresušne snage, nepresušne mladosti, nepresušne borbenosti i nepresušne hrabrosti”, Džimi Karter, predsednik SAD

„Malo je onih koji se celi svoj život uspevaju, tako beskompromisno i bespoštedno prema samome sebi, staviti u službu vlastitog naroda i svetske zajednice”, Helmut Šmit, nemački kancelar

„Predsednik Tito je čovek koji se u teškim i kriticnim događajima uzdigao do simbola smelosti i odlučnosti u borbi za nezavisnost svoje zemlje, čovek koji svojim međunarodnim angažmanom dokazuje da zna uskladiti snagu stavova, s mudrim smislom za stvarnost i koji se u svom državničkom radu neumorno zalagao i zalaže da osigura Jugoslaviji bolju i srećniju budućnost”, Aldo Moro, predsednik intalijanske vlade, 1965. godine.

„Nedavno sam u grčkoj skupštini nazvao maršala Tita apostolom mira. Mogu zaista reći da sam uzbuđen i dirnut njegovom misijom u čovečanstvu – misijom slobode i mira. Sasvim je prirodno da, kada se jedna takva ličnost bori za mir u svetu, bori se i za mir na Balkanu”, Jorgos Papandreu, grčki političar, 1964. godine.

„Borca, predsednika Tita karakteriše mudrost, oštroumnost i prijateljski odnos prema ljudima. Predsednik Tito je u svim srcima onih koji se bore za pravdu i slobodu, zbog svojih herojskih dostignuća”, Jaser Arafat, vođa Palestinskog oslobodilačkog pokreta, 1977. godine.

U međuvremenu, odluka Kolinde Grabar Kitarović postala je pravi hit na društvenim mrežama. Oni kreativniji dosetili su se i da se zapitaju šta bi Tito, da je živ, rekao novoj hrvatskoj predsednici kada bi čuo da mu je bista izbačena sa Pantovčaka:


Naš sagovornik iz Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata kaže da je ovoliko interesovanje za ovu temu ne predstavlja iznenađenje i da je upravo dokaz značaja bivšeg predsednika SFRJ.

– O istorijskoj veličini Josipa Broza Tita najbolje govori podatak da i danas, 35 godina od njegove smrti, vlada veliko interesovanje za njega. Tito je jednostavno bio čovek koji je uspeo da iskoristi svoju šansu koja mu se ukazala u datom trenutku. Zato je on veliki lider u odnosu na sve one koji su došli posle njega – zaključuje Ivan Morić.