OPASNOST ZA KUPAČE: Retka vrsta ajkule ulovljena u Baru

U moru između Bara i Ulcinja uhvaćen je redak primerak mako ajkule, koja obično ne stanuje u jadranskim vodama. Mako ajkula važi za veoma brzu vrstu a do sada je zabeleženo 42 napada na ljude, od kojih su tri bili fatalni.

Ulovljena je na parangal, a dužine je nešto više od metra, javlja portal Bar.info.

Ovu vrstu ajkule je, na osnovu priloženih fotografija, identifikovao doktor biotehničkih nauka Alan Soldo, najbolji poznavalac morskih pasa u ovom delu Evrope, predavač u Centru za studije mora Univerziteta u Splitu.

On je istakao da bi za potpunu sigurnost trebalo uraditi analizu ralja, ali da je najverovatnije reč o isurus oxyrinchus, dugonosoj psini – mako ajkuli.

Ime „mako” je dobila po reči iz Maori jezika u značenju ajkulin zub, tj. ajkula.

Radi se o dosta velikoj vrsti, koja u proseku naraste oko tri metra dužine.

Najveća ikad ulovljena je imala preko 600 kilograma težine. Naseljava sva svetska mora i okeane (osim hladnih voda severa i juga).

Radi se o jednoj od najbržih riba u moru, pliva čak do 100 kilometara na čas.

Ta brzina je posledica evolucije, jer se hrani tunama i sabljarkama. Kada je zakačena na udicu, ume da skoči van vode i više metara u vis, što je čini jednim od najtraktivnijih ulova sportkih ribolovaca.

Kada se uz to zna da, za kategoriju morskih pasa, ima dosta ukusno meso, jasno je zašto je na listi „ranjivih vrsta”.

Prati je zao glas da napada ljude, ali to radi samo kad joj se čini da je direktno ugrožena, ili kad ronioci nose ribu oko struka.

Od 1982. godine do sada zabeležena su 42 napada mako ajkule na čoveka, od kojih su tri bila fatalna.

Od svih morskih pasa, ima najveći mozak u odnosu na zapreminu tela, pa je naučnici posebno proučavaju zbog njene inteligencije.