PROTESTI u Skoplju se nastavljaju, građani ogorčeni zbog ‘policijske brutalnosti’

Oko 1.500 građana Skoplja protestuje treći dan protiv, kao navode, policijske brutalnosti a protest se danas održava ispred makedonskog Sobranja (skupštine), nakon što su jake policijske snage sprečile okupljanje ispred Vlade i Javnog tužilaštva, ispred kojih su raspoređeni kordoni policije.

 

Kako javljaju makedonski opozicioni mediji, protest koji je počeo oko 18 sati protiče mirno i bez incidenata a ispred Sobranja, gde je takođe raspoređen kordon policije, čuju se povici “Ubice”, “Ostavke”, “Nema pravde, nema mira” i “Grujo gotov si”.

Na raskrsnicama koje se nalaze u blizini Vlade raspoređeni su kordoni policije koji blokiraju prolaz i preusmeravaju saobraćaj a uporedo sa njima na raskrsnicama su posedali građani koji izražavaju protest jer im je prolaz onemogućen.

Na stotine građana Skoplja protestovalo je danas i ispred Arhiva Makedonije i na mostovima u blizini Javnog tužilaštva.

Proteste u Skoplju izazvalo je objavljivanje prisluškivanih snimaka telefonskih razgovora od lidera Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva o, kako je naveo, pokušaju zataškavanja istine o smrti Martina Neškovskog (21) koga je prekomernom upotrebom sile na mitingu VMRO DPMNE povodom izborne pobede ubio pripadnik specijalne policije.

Na protestima koji su počeli u ponedeljak bilo je i sukoba policije i demonstranata za koje je ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankuloska rekla “da su bili nasilni” i da je na njima povređeno 38 policajaca, dok su nezavisni mediji navodili da je povređen i veliki broj demonstranata i novinara koji su izveštavali sa protesta, kao i da među privedenima ima i onih koji na protestu nisu ni učestvovali.

Portparol opozicionog SDSM Petre Šilegov je izjavio da ta partija nije organizator protesta ali da njeni članovi kao građani učestvuju na njemu, dok je lider SDSM Zoran Zaev rekao da su “nasilje izazvali provokatori koji su ubačeni među demonstrante od vlasti” i pozvao građane da se izbore za to da protesti ostanu mirni.

Građani koji učestvuju na protestima su izjavljivali da se nasilno prema policajcima ponašale grupe mladića sa maramama oko glave, na šta su policajci odgovorili nasiljem i prema svim ostalim demonstrantima, nakon čega je preko društvenih mreža rašireno “uputstvo” građanima koji protestuju da skidaju maske “provokatorima” i da ih slikaju mobilnim telefonima.

Poziv na protest uputio je preko društvenih mreža brat ubijenog Martina Neškovskog, Aleksandar, i njegova majka, koji su zatražili od premijera Nikole Gruevskog da ih primi ali u prisustvu medija, što se do sada nije dogodilo.

Građani protestuju protiv “policijske brutalnosti” u vezi ubistva Martina Neškovskog 2011. godine i prikrivanja dokaza u istrazi o smrti novinara Nikole Mladenova, i traže ostavke od odgovornih.