VIDEO: Tuga pregolema: Bosna tone kao ‘Atlantida’

Brojna mesta i sela u Bosni i Hercegovini doslovno su izbrisana s lica zemlje, a sada, nakon poplava, klizišta "gutaju" imovinu u koju su ljudi ulagali gotovo celi svoj život. Aktivirano je više od 2.000, zbog čega su brojni građani evakuisani iz svojih domova

Obilne padavine nezapamćenih razmera izazvale su poplave i velike štete u nekim delovima Bosne i Hercegovine. Dosad je pronađeno 17 beživotnih tela osoba čija smrt se dovodi u vezu s poplavama, a najnovija žrtva je jutros pronađena u Donjem Žabaru u Republici Srpskoj.

Područje Bosanske Posavine i deo Semberije ponedeljak su dočekali poplavljeni, a civilna zaštita, građani i ekipe spasilaca nastavljaju borbu za održavanje preostalih nasipa da bi sprečili dodatno izlivanje vode iz nabujale Save.

U sredu su počele nevolje po građane BiH, kada su se izlile reke Bosna, Dobrinja, Miljacka, a pojavala su se klizišta i u centru Sarajeva. Voda je nosila balvane, granje i ostale predmete koji su mogli da ugroze mostove na reci. Sarajevo i Tuzla su tada bila poplavama najugroženija područja u Federaciji BiH.

Reka Bosna je tekla kroz gradove, dok je većina bespomoćnih građana na krovovima čekala spas. Dodatni problem su predstavljali mostovi, koji su usled poplava razoreni.

Posebno kritična situacija je u Zavidovićima, gde je reka odnela most Duga između ovog mesta i Olova, a konstrukcija je, potom, odnela je još jedan most. Voda je ulazila u domove meštana, koji su čekali helikoptere Oružanih snaga BiH da bi ih izvukli iz poplavljenih kuća.

Drama je za ljudstvo tek bila počela. Deo puta u mestu Kuslat, desetak kilometara od Zvornika, bio je poplavljen, pa je putnicima bio onemogućen prelazak u Srbiju. Situacija na području grada Banjaluka usled obilnih padavina bila je izuzetno teška. Reka Vrbas se bila izlila se na nekoliko lokacija. Poplavljena su bila naselja Lazarevo, Derviši, Kumsale, Karanovac, Trn.

Takav nivo Vrbasa nije zabeležen u istoriji grada, koji je uticao na stvaranje nekoliko desetina klizišta. Voda je prelila stari i novi most u Trapistima, i odnela most u Česmi preko Vrbanje. Isto se dogodilo i sa mostom u Priječanima, kao i s visećim mostom kod Vitaminke.

U četvrtak uveče najteže je bilo na području Doboja, Maglaja i Bijeljine. Grad Maglaj je bio odsečen od ostatka države, nije bilo struje, vode, a ponestalo je i hrane u njihovim domovima. Helikopterom je evakuisana jedna trudnica, dok su herojski spasene majke sa bebama i decom.

Brdovita Bosna se suočila sa kližištima, koji su uništile na hiljadu domova bespoćnih ljudi. Obiližnja brda su se pokrenula i tako ugrozili živote i domaćinstva Bosanaca.

Kamere su snimile rušenje kuće na klizištu u Svrakama u blizini Sarajeva. U video-snimku, posle četvrtog minuta, kreće noćna mora za nemoćne stanovnike. U jednom trenutku kuća se doslovno prepolovila i urušila. Nesrećni vlasnik plakao je i govorio “Ode mi sve!”.

Da nesreća ne dolazi sama, potrvrdio je i Centar za uklanjanje mina BiH koji je upozorio stanovništvo da na poplavljenim područjima, kao i na delovima na kojima je došlo do klizišta postoji mogućnost da su vodene bujice i klizišta pomerile pojedina minska polja i odnele znakove minske opasnosti.

Nasip na Savi između Batkovića i Rače, nedaleko od Bijeljine pukao je u subotu na četiri mesta, prenela je televizija BN, prikazujući snimke koje je napravio njen snimatelj iz helikoptera.

Evakusano je oko 10.000 ljudi, a tokom dana i večeri najteže stanje je bilo na područjima uz reku Savu, koja je na nekim mestima probila nasipe ugrozivši tako Šamac, Domaljevac, ali i Brčko i Bijeljinu.

Vlada Republike Srpske donela je odluku o proglašenju vanrednog stanja u tom entitetu, u kojem su mnoge lokalne zajednice bile ili su i dalje izložene poplavama.

U Republici Srpskoj sutra je dan žalosti, odlučila je Vlada RS, koja je u stalnom zasedanju usled situacije izazvane velikim poplavama. Očekuje se pad vodostaja reka i povlačenje vode iz potopljenih mesta, i tada će se tačno znati broj nesrećnih žrtava, kao i procena štete koje je izazvala vodena stihija.