FORMIRAN SAVEZ ZEMALJA PROTIV RUSIJE: Evo ko ga čini i šta to znači za tržište NUKLEARNE ENERGIJE

Odluke o nuklearnoj energiji su proteklih dana na klackalici – jedni pale nove reaktore, drugi gase. Pet zemalja – Velika Britanija, SAD, Kanada, Japan i Francuska sklopile su nuklearni savez s ciljem da sa međunarodnog tržišta nuklearne energije izbace Rusiju, koja u toj oblasti dominira.

Nuklearna elektrana
Pixabay.com

Finska je proteklog vikenda pustila u rad nuklearku, do sada najveću u Evropi, koja će zemlji obezbediti 14 odsto struje. Kako bi nadoknadila manjak gasa, Poljska je sa Amerikom potpisala sporazum vredan četiri milijarde dolara, za gradnju čak 20 modularnih nuklernih reaktora.

Premijer Poljske Mateuš Moravjecki ističe da je atom, a posebno takozvani mali atom, veoma dobar način da se brzo popune resursi.

Poljskoj su potrebni jeftini i čisti izvori energije”, ističe Moravjecki.

Predsednik poljske energetske kompanije PKN “Orlen” Danijel Obajtek navodi da je ta energija 30 odsto jeftinija od energije proizvedene iz gasa.

“U stvari, sami sebe odsecamo od bilo koje veće zavisnosti”, dodaje Obajtek.

Nemačka stavila tačku na nuklearnu energiju

Istovremeno, Nemačka je gašenjem i poslednja tri reaktora stavila tačku na nuklearnu energiju.

Zbog energetske krize, zatvaranju nuklearki protive se i tamošnji stručnjaci i većina javnog mnjenja.

Bavarska traži da se ponovo aktivira nuklerka u njihovoj pokrajini.

Uvereni smo da je gašenje nuklearnih elektrana teška greška. Nudimo da zadržimo nuklearnu energiju još nekoliko godina”, rekao je premijer Bavarske Markus Zeder.

Predsednik Nemačke industrijske i privredne komore Peter Adrian ima utisak da je pragmatizam ponekad žrtvovan ideologiji.

Možemo da razmišljamo o tome da proizvodnju čelika i ostalog realizujemo korišćenjem zelenog vodonika. Ali prvo moramo da imamo zeleni vodonik, a mi ga nemamo“, ukazuje Adrian.

Belgija odložila gašenje nuklerki, Kina sprema 47 reaktora

Belgija je ponovo odložila gašenje svojih nuklearki, a Švedska je odluku o zatvaranju donela posle katastrofe u Černobilju, koju je kasnije poništila.

U svetu je aktivno 400 nuklerki, 60 je u izgradnji, a u razvoju nuklerne energije prednjače: Rusija, Indija, Francuska, Amerika, Japan, a posebno Kina, koja priprema gradnju čak 47 novih reaktora.