GLAD, NEUHRANJENOST, ISPRANI MOZGOVI! Oni su POBEGLI iz Severne Koreje i OVO su njihove ISPOVESTI!

Kim Džong Un
Beta

Za Kim Džo Il, bivšeg vojnika i Džung Kvang Ila, jednog retkih koji je imao sreće da preživi ozloglašene državne gulage, beg iz Severne koreje doneo je olakšanje. U intervjuu za britanskli list "Express", ova dvojica Koreanaca otkrili su kako zaista izgleda život u najizolovanijoj zemlji današnjice.

 

Sredinom devedesetih godina, Džung Kvang Il bio je trgovac kada je optužen da je špijun Južne Koreje. Nakon deset meseci teškog mučenja, priznao je sve za šta ga terete, iako nije bio kriv. Nakon priznanja, osuđen je na tri godine teškog rada u kampu. Mučenja i maltretiranja još uvek se seća.

 
– Najbolniji vid mučenje bilo je nešto što su zatvorenici zvali “golub mučenje”. Ruke su vezivane iza leđa i to tako da nisi mogao ni da stojiš ili sediš kako treba. To je umelo da traje danima – rekao je za “Express” Džung Kvang Il.

Golub mučenje je izraz pod kojim zatvorenici u logorima podrazumevaju jedan jako specfičan metod mučenja. Čuvari vezuju ruke logorašima iza leđa, a potom za šipku koja je na zidu. Visina šipke je takva da logoraš ne može ni da sedi ni da stoji, već u vreme provodi u polusavijenom položaju.

Ne postoji vremensko ograničenje koliko dugo može provesti tako vezan jer je čuvar taj koji odlučuje kada je dosta. Ove i druge jezive metode mučenja, Džung Kvang-Il nacrtao je na papiru, a njegovi crteži, zgrozili su svet pre dve godine.

Kvang Ilova agonija završena je nakon tri godine robije, ali torturu koju je tamo preživao nikada neće zaboraviti.

– Tri godine deluje kao deset kada ste u kampu za prinudni rad. Svaki dana je delovao kao ceo mesec. U jednoj maloj zgradi 40 ljudi je spavalo, jelo i radilo. To je zaista neopisivo –kaže Kvag Il.

Kada je konačno pušten na slobodu, Kvag Il saznao je vest koja je samo dodala so na ranu. Njegova supruga se razvela od njega, a kako mu je kasnije objasnila, bila je primorana na to. Nakon bolnog saznanja da je sve u šta je verovao laž, Kvang Il pobegao je u Kinu.

Surovi i prema vojnicima

Režim Kim Džong Una ništa manje nije surov ni prema vojnicima koji služe u amrmiji kojom se Severna Koreja ponosi. I oni, baš kako i obični građani ili politički protivnici, mogu biti surovo kažnjeni i često jesu. Jedan od primera je i bivši vojnik Kim Džo Il.

Kim Džo Il danas živi u južnom predgrađu Londona u kome živi 20.000 doseljenika iz Južne Koreja i oko 600 onih koji su uspeli da pobegnu iz Severne Koreje zbog čega nosi naziv “Mala Koreja”. Događaja iz prave Koreje, Severne, i dalje se seća.

– Terali su nas zimi da radimo zgibove iznad rezervoara sa ledenom vodom. Još jedna od čestih kazni bila je i da nosite velike dušeke uzbrdo ili teško oružje takođe uzbrdo. Prebijanja su bila uobičajna. Mogli su da rade šta god su hteli – rekao je britanskim medijima Kim Džo Il.

Želja da se pridruži vojsci nastala je na iluziji i dobrom imidžu. Kada je doneo odluku da postane vojnik, bio je ponosan. Tada je verovao da vojnici štite narod i da su heroji, ali kako kaže “mozgovi su ima bili isprani”.

– U školi sam učen da obožavam Kim Sung Ila i Kim Džon Una. Govorili su nam da je naš lider veliki čovek i da druge zemlje žele da sruše njegov režim zato što su ljubomorne. Pre nego što sam otišao u vojsku, prijatelji i porodica poklonili su mi uniformu. Otišao sam da postanem heroj – kaže Kim Džo Il.

Već prve noći u vojsci, nakon što su pokloni i uniforma koju je dobio od vojske ukradeni, shvatio je koliko greši. Kada je pitao šta se dogodilo sa njegovim stvarima, dobio je ozbiljne batine.

Vrlo brzo zapazio je i neke druge stvari koje su uništile njegove iluzije. Umesto da čuva narod, vojska je krala hranu sa farmi.

Glad u vojsi je bila tako učestala da su vojnici neretko bežali kući. Najčešće nisu stigli više nego da pojednu jedan pristojan obrok pre nego što bi ih uhapsili ili ih njihova postiđena porodica vratila nazad. Kim je bio deo jedinice koja je odabrana da odbegle vojnike vraća kući. To mu je omogućilo privilegiju koju većina stanovnika Severne Koreje nema – da se kreće i putuje po zemlji.

– Tad sam video da glad i neuhranjenost nisu organičeni samo na vojsku. Toga je bilo svuda. Bio sam šokiran – rekao je Kim Džo Il i dodao da je upravo ta slika kod njega probudila želju da pobegne.

Kada je odlučio da to i definitivno uradi, nije se pozdravio sa roditeljima u strahu da bi mogli da ga prijave režimu, kako kaže na da bi ga kaznili, već zato što pod pritiskom ideologije, verovatno veruju da je skrenuo sa puta i da mu je potrebna pomoć.

Posvetili život da pomognu Severnoj Koreji

Nakon što su obojica uspeli da pobegnu od režima Kim Džong Una, bivši vojnik i trgovac, odlučili su da se svako na svoj način bori da pomogne onima koji još uvek žive u Severnoj Koreji.

Kvag Il danas živi u Južnoj Koreji i švercuje zapadnu muziku i filmove u svoju nekadašnju domovinu, a Kim Džo Il u Londonu izdaje novine “Oslobodite Severnu Koreju”. Nadaju se da će njihov trud probudite one koji još uvek žive u najizolovanijoj zemlji na svetu i da će podići revoluciju protiv diktatora Kim Džong Una.