Bivši gradonačelnik Šapca saslušan zbog poplava

Gradonačelnik Šapca u ostavci, Miloš Milošević (Zajedno za Srbiju) danas je saslušan u policijskoj stanici u tom gradu u vezi sa odbranom od poplava.

Kako je naveo u izjavi agenciji Beta, on je policiji predao kompletnu dokumentaciju o odlukama Štaba za vanredne situacije pre nego što će 16. maja biti smenjen odlukom Aleksandra Vučića i zatražio da policija reaguje po pitanju štaba koji je nastao nakon toga.

“Predate su sve naredbe, zapisnici sa sastanaka i odluke od 14. maja kada sam proglasio vanredne mere i podigao pripravnost grada. Sve to je bilo usklađeno sa republičkim planom odbrana od poplava iz meseca marta i po nalogu rukovodioca odbrane od poplava Gorana Puzovića. Njegove instrukcije su realizovane, on se izrazio pohvalno o radu, a zatim na sednici Vlade obavestio suprotno i pokrenuo politizaciju poplava”, rekao je Milošević.

Milošević je naveo da je pre tri dana grad Šabac zatražio ukidanje vanrednih mera, jer je reka Sava ispod kote redovnih mera, a sve službe u gradu normalno rade.

“Jedina sporna situacija je takozvani ‘Birmančevićev štab’, on je sam sebe proizveo u komandanta štaba i izradio pečat samoinicijativno. Lokalnoj samoupravi nije pokazan nijedan dokument kojim su Vlada ili gospodin Vučić imenovali poslanika te stranke za šefa štaba”, rekao je Milošević i dodao da po Zakonu o vanrednim situacijama postoji samo štab čiji je on šef.

Milošević je naveo da je poplavni talas iskorišćen za pokušaj smene lokalne vlasti koju u tom gradu, sa stabilnom većinom 42 od 69 odbornika, čini Zajedno za Srbiju, Demokratska stranka, SPS, SPO, grupa građana Zapadna Srbija i grupa građana Selo-grad.

U opoziciji su SNS, DSS i LDP.

Štab za vanredne situacije koji je nastao nakon smene Miloševića vodio je u noći 16. maja šef poslaničkog kluba SNS Babić, a u jutarnjim časovima na to mesto je došao general Ljubiša Diković.

Odlaskom generala Dikovića mesto je preuzeo Boban Birmančević (SNS).

Štab za vanredne situacije koji vodi Birmančević oglasio se putem saopštenja za javnost i naveo da u gradu postoji bojkot javnih preduzeća po pitanjima sanacije terena nakon poplava i naveo da će protiv gradonačelnika u ostavci Miloša Miloševića podneti krivičnu prijavu.

Kako se navodi u saopštenju, prijave će biti podnete i protiv drugih koji su “činjenjem i nečinjenjem” doprineli izazivanju teškoća u radu.

U šabačkom Javnom komunalnom preduzeću “Stari grad” demantovali su navode Bobana Birmančevića.

Direktor tog preduzeća Dragan Ninković naveo je agenciji Beta da je tokom dana iz sela Orašac odneseno 93 kubna metra smeća, a da će akcija biti nastavljena u selima Mrđenovac, Miokus i Orid.

“Apsolutno je netačno da postoji bojkot rada na terenu. Mi radimo u saradnji sa savetima mesnih zajednica ugroženih sela i redovno obavljamo i druge poslove u gradu. Što se tiče štaba, postoji samo jedan legalan i formiran po zakonu”, rekao je Ninković.