Još jedna zloupotreba poplava: Tražio pomoć za ugrožene a uplate primao na svoj račun

Pre nedelju dana se na internetu pojavio poziv stranim donatorima da pomognu "novosadskim Jevrejima koji su pogođeni poplavama", iako Novi Sad nije bio ugrožen, javila je regionalna televizija N1 na Jutjubu.

Jevrejska opština u Novom Sadu optužila je člana Memorijalnog društva “Racija 1942” Aleksandra Veljića za krivično delo prevare, jer je preko interneta poslao apel za pomoć Jevrejima ugroženim u poplavama u Srbiji, navodeći svoj lični žiro-račun.

Pre nedelju dana se na internetu pojavio poziv stranim donatorima da pomognu “novosadskim Jevrejima koji su pogođeni poplavama”, iako Novi Sad nije bio ugrožen, javila je regionalna televizija N1 na Jutjubu.

Predsednik Jevrejske opštine u Novom Sadu Goran Levi rekao je da je neumesno tražiti pomoć u ime onih koji nisu bili ni ugroženi poplavama.

– Da je bilo Jevreja u Novom Sadu koji su pogođeni poplavama, Jevrejska opština bi im prva pomogla. Međutim, činjenica je da nijedan čovek u Novom Sadu nije bio direktno ugrožen – rekao je Levi.

On je dodao da je Veljić u poziv stavio svoj privatni žiro-račun.

Veljić je odbacio optužbe da je pokušao da profitira u vanrednoj situaciji, ali je potvrdio da je na internetu objavio apel koji su drugi preneli i dalje ga širili.

– Tačno je da sam ‘okačio’ svoj lični žiro-račun, ali ja drugi nemam. Sva pomoć će biti slikana i javno objavljena – rekao je Veljić za N1.

Predsednik društva “Racija 1942” Milan Radomir rekao je agenciji Beta da Veljić jeste član tog udruženja, ali se “pasivizirao” poslednjih više od godinu dana i osnovao svoje udruženje.

– Nemamo mi ništa sa njegovim aktivnostima – rekao je Radomir. Jedan od pokretača novosadske inicijative za kontrolu trošenja donacija za ugrožene od poplava, Aleksandar Šujica rekao je da su upravo ovakve situacije razlog pokretanja građanskog nadzora raspodele pomoći.

– Sada je budnost građana od izuzetne važnosti, jer vanredne situacije rađaju i vanredne mogućnosti za zloupotrebe – ukazao je Šujica.

Ministarstvo unutrašnjih poslova nije želelo da komentariše dosadašnja iskustva policije s pokušajima zloupotrebe poplave.

Za krivično delo prevare do 1,5 miliona dinara zaprećena je kazna do pet godina zatvora, a veće iznose i do deset godina.