Milićev se branio ćutanjem zbog neprisustva advokata

Marko Milićev osumnjičen za izazivanje saobraćajne nesreće na Brankovom mostu 25. jula u kojoj je nastradao Luka Jovanović, danas se na saslušanju pred tužilaštvom u Beogradu koje vodi istragu protiv njega, branio ćutanjem.

Saslušanje je trajalo 45 minuta i održano je bez prisustva javnosti, pošto je prema zakonu istraga tajna.

Od Milićeva se samo saznalo da je menadžer restorana „Bela note” i da zarađuje 23.000 dinara, oženjen je i bez dece i nema imovinu u svom vlasništvu.

Advokat Milićeva nije došao na saslušanje zbog štrajka beogradskih advokata, koji je počeo u sredu.

Milićev nije hteo da iznosi odbranu, ali je rekao da hoće kada saslušanju bude prisustvovao advokat Ćasić.

Milićev može, kada se završi štrajk advokata, da se Tužilaštvu obrati dopisom i zatraži da bude saslušan, odnosno da iznese svoju odbranu.

Na današnjem saslušanju Milićeva prisustvovao je advokat Marko Nikolić iz Pančeva, kog je Milićevu postavio sud kao branioca po službenoj dužnosti.

U Tužilaštvu kažu da Milićev nije ponudio nikakvu nagodbu za sklapanje sporazuma o priznanju krivice, kako su to preneli pojedini mediji, ali da to može da uradi do kraja krivičnog postupka.

Saslušanje je održano pred Trećim osnovnim tužilaštvom u Beogradu, koje vodi istragu protiv njega.

Milićev je imao priliku da detaljno iznese svoju odbranu ako želi, a mogao je i da se brani ćutanjem.

Danas će takođe petoro osumnjičenih da su prikrivali Milićeva nakon nesreće, biti izvedeno pred sudiju za prethodni postupak radi potvrđivanja sporazuma o priznanju krivice koje su juče zaključili sa Trećim osnovnim tužilaštvom i donošenja presude.

Zaključenje sporazuma je odbio samo taksista Saša Janković, a nagodba nije ni nuđena Milićevu niti njegovom kumu Bratislavu Vesoviću, za kojeg se sumnja da je Milićevu pomogao da sakrije „kantrimena” i koji se brani ćutanjem.

Prema sporazumu sa tužilaštvom o priznanju krivice za krivično delo neotklanjanje opasnosti Tamara Bogdanović će dobiti 10 meseci kućnog zatvora, Milica Novanković osam, Bojana Petrović četiri meseca, a Nikola Lepen i Dana Manevski po šest meseci kućnog zatvora.

Okrivljeni koji su priznali krivicu su u pritvoru od 18. avgusta, a danas bi nakon presude pritvor mogao da im bude ukinut.

Kazne će izdržavati u svojim stanovima, uz elektronski nadzor, odnosno narukvicom oko noge preko koje će se kontrolisati da li poštuju zabranu napuštanja stana.

Milićev je u utorak na saslušanju kod sudije za prethodni postupak odbio da odgovori na pitanje tužioca zašto se krio, gde je bio tokom bekstva kao i gde se nalazi „kantrimen”, vozilo za koje se sumnja da je s njim počinio krivično delo.

On je u pritvoru zbog opasnost od bekstva i bojazni da će uticati na svedoke u toku istrage, kao i da bi mogao da ponovi krivično delo.

Unedelju uveče je, nakon deportacije iz Kine, uhapšen na aerodromu Nikola Tesla i smešten u Okružni zatvor u Beogradu.

Milićevu je pritvor određen 19. avgusta kada je za njim raspisana i Interpolova poternica, jer je bio u bekstvu, po kojoj je 29. avgusta uhapšen u Kini.

On je 10. avgusta letom za Istanbul u 12 i 25, sa svojim pasošem nasustio zemlju. Imao avionsku kartu u jednom pravcu.

Uhapšen je u Kini 29. avgusta po srpskoj poternici, a pošto nije imao uredne papire za boravak u Kini ta država je odlučila da ga protera bez čekanja formalnog zahteva za izručenje koji je ranije najavljen iz Srbije.

Milićev se tereti za krivično delo „teško delo protiv bezbenosti javnog saobraćaja”, učinjeno iz nehata i za koje mu prema zakonu preti kazna od jedne do osam godina zatvora, kao i za krivično delo nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nesreći za koje je zaprećena ista kazna.

Nesreća na Brankovom mostu dogodila se 25. jula, kada se Luka Jovanović vraćao iz grada sa prijateljima kući. Njima se na mostu pokvarila „lada” i kad su izašli da je preguraju u zaustavnu traku na njih je naleteo „mini kantrimen”.

Vozač „kantrimena” nije se zaustavio nakon nesreće, a Luka Jovanović preminuo je dan kasnije u Urgentnom centru.