Srbija i Mađarska zajedno u borbi protiv dizajnerskih droga

Na granici Srbije i Mađarske počela je jača prekogranična kontrola a na prelazu Horgoš otvorena je još jedna služba sastavljena od srpskih i madjarskih policajaca koji će zajedno raditi na suzbijanju kriminala i medjunarodnog šverca droge, rečeno je danas na skupu u Novom Sadu.

Predstavnik MUP-a Srbije Marko Milivojević rekao je za novinare da je projekat „Novi Sad – Segedin: prekogranična saradnja u razvoju uskladjenih metoda i izradi zajedničke baze podataka za analizu dizajnerskih droga” omogućio nabavljanje opreme, obuku stručnih kadrova i uspostavljanje jedinstvene baze podataka dizajnerskih droga.

– Ostvarene su nove mogućnosti u analizi narkotika i efikasniji rad kriminalističke policije i pravosudnih organa. Projektom je omogućena skladna saradnja u regionu u održivom i bezbednom okruženju – naveo je Milivojević.

On je dodao da je projekat, čije je sprovodjenje počelo u martu 2013. godine, uticao na podizanje kvaliteta i efikasnosti u suzbijanju trgovine narkoticima.

Predstavnik mađarskog MUP-a Janoš Lukač rekao je da je trgovina narkoticima “kuga današnjeg vremena” i istakao potrebu medjunarodne saradnje.

Lukač je naveo da je juče počela jača kontrola na granici Srbije i Mađarske i da će srpski i madjarski policajci zajedno raditi na smanjenju kriminaliteta u pograničnim oblastima.

Na skupu je ukazano da je pojava dizajnerskih droga otežala rad kriminalističkih uprava, jer su to droge koje se najčešće naručuju preko interneta i čija je cena veoma pristupačna.

Dizajnerske droge se, kako je rečeno, prave od komercijalnih proizvoda, poput soli za kupanje, djubriva i osveživača vazduha, a njihovo dejstvo je “slično onom koje izaziva upotreba kokaina ili heroina”.

U okviru projekta obučeno je ukupno 90 policajaca iz Srbije i Madjarske, finansiran je u okviru projekata IPA programa prekogranične saradnje Madjarske i Srbije.

Ukupna vrednost projekta, koji će biti završen do kraja avgusta, iznosi 461.000 evra, od kojih je 85 odsto obezbedjeno iz IPA fonda, dok su ostatak obezbedili partneri u projektu.

U programu su učestvovali MUP Srbije, Direkcija policije, Uprava kriminalističke policije, novosadski odsek Nacionalnog kriminalističkog centra kao vodeći partner, Madjarski institut za forenzičke nauke i Regionalna laboratorija za ispitivanje narkotika u Segedinu.