Uhapšeni zbog širenja panike tokom poplava: ‘Ophodili se prema nama kao da smo državni neprijatelji’

Posle poplava u maju zbog navodnog širenja panike na internetu samo u Beogradu je saslušano 15 ljudi, pet puta više nego što je do sada javnosti bilo poznato. Odnos prema njima bio je, kako su rekli, kao prema državnim neprijateljima.

Prema podacima koje je Centru za istraživačko novinarstvo (CINS) dostavila Policijska uprava Beograda, broj privedenih zbog komentara na društvenim mrežama je višestruko veći od tri slučaja koja su bila poznata javnosti.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu protiv devet osoba podneta je krivična prijava zbog sumnje da su izvršili krivično delo „izazivanja panike i nereda” za koje je predviđena kazna od šest meseci do pet godina zatvora.
Među onima koji su već proveli desetak dana u zatvoru bio je Kosta Magdu sa Čukarice.
On je, kako navodi tužilaštvu u krivičnoj prijavi, dva dana pre privođenja na društvenoj mreži Fejsbuk objavio da „u Obrenovcu, kao posledice poplava, plutaju hiljade tela, čime je pokušao da izazove paniku kod ostalih korisnika”.
On je na Fejsbuk profilu prijatelja tada napisao:
„Pink da se stidi. Prenose onog lažova koji tvrdi da ima 12 žrtava u Obrenovcu. Juče kasno popodne sam se čuo sa kolegom sa faksa koji mi je rekao da o Obrenovcu plutaju hiljade tela pošto se čamcem izvukao sa porodicom… Jutros dobijem istu informaciju od još jednog prijatelja … ti ljudi se nisu podavili već su sprženi od strujnog udara. Sirene su se kasno oglasile, a voda je već prodrla u grad”.
Magdu kaže za CINS da nije mogao da veruje zbog čega su ga odveli u pritvor.
– Ja sam u taj pritvor odveden sa 75 kilograma. Posle dva dana u onom podrumu, gde sam morao da molim komandira za vodu, spao sam 69 kilograma – objašnjava on.
Magdu je rekao da „mu nisu oduzeli one pertle, obesio bi se”.
Nakon dva dana u policijskoj stanici, Magdu je odveden u Palatu pravde, gde je nakon saslušanja zamenik javnogu tužioca Ratko Marković tražio da mu se odredi pritvor od 30 dana zbog opasnosti da će “u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo”.
Magdua su smestili u Centralni zatvor.
– U jednom trenutku su me odveli na šišanje, čuvar je rekao frizeru – Ovog paničara na nulu šišaj, on nema da bira. Kao da sam nešto najgore na svetu, državni neprijatelj broj jedan – kaže Magdu.
Pored Magde, policija je istog dana privela i Ivicu Mladenovića iz Sremčice. Problematičan komentar zbog koga je i njemu određen prvo pritvor od 48 sati, a kasnije od 30 dana glasio je: „Prekjuče nađeno 250, sinoć 98 još, neće vlada da širi paniku”.
– I koga sam ja to uspaničio, gde je ta silna panika koju sam izazvao da su morali da me zatvore – pita se Mladenović.
Ista sudbina zadesila je osamnaestogodišnjeg Pavla Pešića iz Bariča kod Obrenovca koji je 18. maja sa svog Fejsbuk profilu napisao:
„Samo u prvom danu je bilo preko 300 ljudi, sada je to mnogo veći broj, nažalost”.
Dunja Mijatović, predstavnica misije OEBS za medije je izjavila da je privođenje zbog komentarisanja na internetu neprihvatljivo.
Zaštitnik građana Saša Janković napisao je da paniku niko nikada nije primetio niti zabeležio njene posledice i da Ustav Srbije zabranjuje bilo kakvu cenzuru.
Ubrzo nakon ovih reakcija Viši sud u Beogradu je odlučio da svu trojicu pusti na slobodu.