ISTRAŽIVANJE POKAZALO: Više od polovine mladih želi “JAKOG VOĐU” koga će “narod slediti”

Više od polovine mladih smatra da je "Srbiji potreban jak vođa i lider kojeg će narod slediti", dok manje od petine podržava uspostavljanje Srbije kao monarhije, utvrdjeno je istraživanjem o mladima koje je danas na svom sajtu objavila Krovna organizacije mladih Srbije.

pixabay

Demokratija je najbolji oblik vladavine – smatra 43 odsto ispitanih mladih u Srbiji, dok se 31 odsto s tim ne slaže, preneo je list “Danas” na svom sajtu.

Istraživanje je pokazalo da čak šest od deset mladih nije umelo da kaže gde je na skali “levica-centar-desnica”, dok među onima koji to umeju, postoji balans između levice i desnice.

Ulazak Srbije u EU podržalo bi 38 odsto ispitanika, dok 40 odsto daje negativan odgovor.

Tek 7,3 odsto ispitanika tvrdi da je potpuno zadovoljno obrazovnim programom u Srbiji, dok je svak peti ispitanik sasvim nezadovoljan.

Među zaposlenim ispitanicima čak je 61 odsto onih koji navode da ne rade na poslu za koji su se školovali, a četvrtina smatra da na tržištu ne postoji potreba za njihovim zanimanjem.

Čak dve trećine mladih planira da se iseli iz Srbije, a najviše pominju da žele u Zapadnu Evropu (47 odsto).

Po ovom istraživanju tek petina ispitanika smatra da u Srbiji postoji sloboda medija.

Prvi put je u istraživanju za 2019. godinu Instagram je pretekao Fejsbuk po korišćenju među mladima (91,3 odsto naspram 89,9 odsto), a slede Jutjub, Tviter i Linkedin. Štampa i TV sve su manje zanimljivi mladima u Srbiji, a tako je i u svetu.

Po istraživanju, mladi čine petinu ukupnog broja nezaposlenih u Srbiji, a veliki je broj onih koji iako nisu zaposleni, nisu evidentirani u registru Nacionalne službe za zapošljavanje.

Ispitanici su naveli da “tržište nije otvoreno za sve” i da “deo ekonomije funkcioniše po principu polu-nameštenog sistema, odnosno ‘rada na kombinaciju’ “.

Trećina ispitanika je navela da je bila izložena “digitalnom nasilju”, dok su nasilje u “realnom okruženju” iskusile dve trećine ispitanika.

Kao najčešće uzroke nasilja mladi navode porodične odnose, društvene odnose koji promovišu nasilje i odsustvo i pad društvenih vrednosti u Srbiji.

Čak 61 odsto mladih je rekao da je bio izložen nekom obliku diskriminacije, prenosi “Danas”.