KAKO OSNAŽITI POVERENJE GRAĐANA? Grad Beograd organizuje dodatnu obuku Komunalnoj policiji

beograd
Dnevno.rs/Petar Marković

Grad Beograd u saradnji sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave dogovorio je niz mera koje za krajnji cilj imaju uspostavljanje poverenja između Komunalne policije i građana.

 

Ciljevi su i da Komunalna policija postane servis građanima, kako je to zamišljeno u vreme njenog formiranja, a u praksi, nažalost, nije uvek tako. Na osnovu analize situacija sa kojima su se građani u kontaktu sa komunalnim policajcima suočavali do sada, zaključeno je da je neophodno sprovesti dodatne obuke i stručno usavršavanje.

Moduli za obuke će biti definisani u okviru radne grupe koja će dati preporuke za obuku novih komunalnih policijaca, kao i za veštine koje treba da savladaju komunalni policajci koji su već deo tima.

Gradonačelnik Beograda Siniša mali istakao je da je sve ono što je u opisu posla jednog komunalnog policajca, od staranja da komunalne službe funkcionišu bez smetnji do brige o građanima, veoma je odgovoran posao koji zahteva odličnu pripremu i obuku.

– Upravo zato naša namera je da omogućimo stručno usavršavanje za postojeće i buduće kadrove, kako bismo unapredili rad Komunalne policije i time dobili i bezbedniji Beograd. U planu su velike izmene u radu Komunalne policije u narednom periodu i sigurni smo da će uloženi trud za rezultat imati kvalitetniji rad Komunalne policije i uspostavljanje poverenja –  istakao je Mali i dodao da će se Grad Beograd truditi da, u skladu sa mogućnostima, kontinuirano unapređuje uslove rada Komunalne policije.

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić , rekla je da je na samom početku mandata najavila da će raditi na unapređenju rada i usluga Komunalne policije i da joj je veoma drago što su uspeli da sa Gradom Beogradom uspostave dobru saradnju i za kratko vreme definišu ključne pravce za poboljšanje rada Komunalne policije.

– Postoje problemi na koje su građani ukazivali i mi smo odlučni da te probleme rešimo. Svesni smo i da je zbog događaja iz prošlosti, ali i činjenice da Komunalna policija nije uvek bila pomoć kakvu građani očekuju i zaslužuju, neophodno upostaviti odnos poverenja između građana i komunalnih policajaca. Prvi korak ka realizaciji ovih ciljeva su moderne obuke koje će prolaziti svi komunulani policajci, kako bismo obezbedili da nezavisno od nivoa znanja kojim trenutno raspolažu i iskustva koja imaju usvoje veštine koje će im pomoći da budu oslonac građanima i podrška lokalnim zajednicama u kojima rade. Osim sprovođenja obuka, kontrolisaćemo i pratiti rad komunalnih policajaca na terenu, uključićemo građane i reagovaćemo na informacije sa terena i očekujem da će građani već u narednoj godini osetiti konkretne pomake nabolje –  istakla je Brnabićeva i pozvala građane da ukažu na to kako komunalni policajci rade svoj posao u njihovom gradu i šta bi moglo da se poboljša.

Jedan od ključnih ciljeva za formiranje radne grupe je da se definišu mehanizmi za efikasniju kontrolu postupanja Komunalne policije u incidentnim situacijama kako bi se broj negativnih primera značajno smanjio. Predstavnici Komunalne policije daće aktivan doprinos i učestvovati u radu radne grupe, a od velikog značaja biće primeri iz prakse koji će poslužiti kao simulacija svakodnevnog rada na terenu. Na ovaj način, obuka bi trebalo da osnaži svakog pojedinca i celokupnu službu, kako bi ona postala pravi oslonac.

Očekuje se da će predstojeće aktivnosti pozitivno uticati na promenu imidža Komunalne policije i doprineti daljem razvoju ove službe uz podršku šire javnosti i zajednice u kojoj deluju.