Kakvu vodu pijemo? Samo Apatin i Jagodina potpuno izbacili azbestne cevi

Cesma
Pixabay.com

Jagodina i Apatin su jedina dva grada u u Srbiji gde su azbestne vodovodne cevi potpuno zamenjen plastičnim. U Apatinu pre sedam godina 14 kilometara, a nedavno i ostatak. U Odžacima, Zrenjaninu i drugim vojvođanskim gradovima priča je potpuno drugačija gde procenat upotrebe azbestnoh cevi ide i do 70 procenata.

 

Prema stavu Svetske zdravstvene organizacije (SZO), azbest u vodovodnim cevima nema bitnog uticaja na zdravlje ljudi, pa zbog toga nisu ni postavljene norme za koncentraciju azbesta u pijaćoj vodi, niti se te vrednosti istražuju.

Ipak, od 2005. godine azbest je kao kancerogeni materijal zabranjen u Evropskoj uniji, ali je, ipak, u svetu 2007. godine potrošeno dva miliona tona.

Najviše od toga potrošeno je u Kini – 30 odsto, zatim u Rusiji, Kazahstanu i Brazilu. Prema statistici, 125 miliona ljudi u svetu izloženo je delovanju azbesta, a godišnje sto hiljada umre od posledica dejstva ove supstance.

Prema studiji iz 2011. godine, kada je u Srbiji azbest zabranjen, od 30 do 70 odsto vodovodnih cevi bilo je od ovog materijala.

2005. i 2006. godine Srbiji je proizvedeno 8.600 tona azbesta, ali je i zatvoren najveći rudnik u Evropi Stragari u Šumadiji.