Mulen ruž proslavio 125. rođendan

Poznati francuski kabare Mulen ruž, kolevka plesa kankan, koji je ovekovečio slikar Anri de Tuluz Lotrek, proslavio je 125 godišnjicu.

Simbol Pariza i Francuske, pored Ajfelove kule i dvorca Versaja, Mulen ruž godišnje poseti 600.000 ljudi, od koje polovinu čine stranci, najviše Kinezi, Rusi i Amerikanci. Čuveni kabare, koji ima 450 zaposlenih, prošle godine je zaradio 65 miliona evra. Svake večeri se ponovo rađa čarolija s puno perja i šljokica, odnosno s tradicionalnim plesom igračica 14 nacionalnosti koje moraju da imaju diplomu klasičnog plesa i da budu visoke najmanje 1,75
metara.

Prateći momci “Doris Bojz” (Doriš Biys), akrobate i žongleri koji izvode svoje tačke oko plesačica, moraju da budu umetnici i visoki najmanje 1,85 metara. Nekoliko puta godišnje održava se kasting koji privlači nekoliko desetina već preporučenih umetnika koje bira stroga i zahtevna direktorka baleta Mulen ruža Žanet Farao.

Tokom dvosatne predstave, na sceni se pojavljuju seksipilni klovnovi i gusari i razna izmišljena bića, a pored bine na jednom uglu je ogroman akvarijum s pet pravih pitona. Mulen ruž je otvoren 1889. godine i ubrzo je postao mondensko mesto Pariza. Ceo Pariz odlazi na predstave da gleda plesačice s čipkastim podvezicama koje igraju ples koji će Britanac Čarls Morton nazvati „frenč kankan”, ples koji zahteva od igrača umetničke sposobnosti i fizičke osobenosti.

Mulen ruž je stekao svetsku slavu. Posle Džona Hjustona 1952. godine, reditelj Baz Lurman 2001. godine snima flim o poznatom kabareu s Nikol Kidman u glavnoj ulozi. U Mulen ružu gala koncerte su imali Edit Pjaf, Moris Ševalije, Žozefina Beker, Iv Montan, Lajza Mineli, Ela Ficdžerald i Frenk Sinatra.

Mulen ruž se nalazi u pariskoj boemskoj četvrti Monmartr. Na krovu zgrade se nalazi velika imitacija crvene vetrenjače.