“NADZIREMO SVETLO NA KRAJU TUNELA”: Izlečeni od korona virusa mogu pomoći u borbi protiv bolesti

Srbija ulazi u novu fazu borbe protiv opakog virusa.

printscreen/youtube.com/RTS

– Danas mi je zadovoljstvo što pokrećemo veliku nacionalnu kampanju protiv virusa Kovid 19 krvnom plazmom, i ovim polako ulazimo u sledeću fazu borbe protiv epidemije. Danas smo ušlu u sedmu nedelju borbe, čini mi se da naziremo svetlo na kraju tunela. Ako zadržimo disciplinu, još malo, nadam se da će Srbija uspeti da proglasi pobedu – rekla je na početku svog obraćanja premijerka Ana Brnabić.

– Pretpostavljam da su naši građani videli da imamo plan u svakoj fazi, i sada apelujemo na one koji su pobedili koronu. Danas pokrećemo ovo jer imamo sve veći broj izlečenih osoba, danas je taj broj 534 izlečenih. Naš zdravstveni sistem je pokazao u proteklih sedam nedelja neverovatnu snagu i izdržljivost, snagu i upornost na čemu se svi zahvaljujemo – rekla je Ana Brnabić.

Kako je rekla premijerka, “oni apeluju na sve koji su izlečeni da se jave nadležnim organizacijama, pre svega Institutu za transfuziju krvi”.

– Želim da apelujem da zadržimo odgovornost, solidarnost i disciplinu i da svi zajedno krenemo u novu fazu borbe. Sve ovo pokazalo je novu fazu u našem zdravstvenom sistemu, a to je da čini mi se ni malo ne zaostajemo od mnogo razvijenijih zemalja. Ova terapija je u nekim zemljama u povoju, a mi smo sa tim već krenuli. Radimo u ovom trenutku na još jednoj vrsti eksperimentalne terapije sa imunoglobulinom +, i to u saradnji sa stručnjacima iz SAD. Molimo vas da se javite svi koji ste izlečeni, jer svi zajedno imamo priliku da spasemo živote – navodi premijerka.

Posle premijerka, javnosti se obratila Sanja Radović Škodrić iz Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.

– Uspeli smo za jako kratko vreme da obezbedimo opremu, da obnovimo šta je bilo potrebno, a uporedo sa tim smo usaglašavali protokole sa onima iz drugih zemalja. Potencijalni davaoci su preživeli ovo teško stanje, sve smo ih informisali, i gotovo svi, ukoliko ispunjavaju kriterijume, su raspoloženi da budu donori. Tehničku podršku koju smo imali od predsednika i premijerke Srbije, bila je dobra, sve smo rešavali u veoma kratkom roku. Za sada se sve radi u Institutu za transfuziju, i tamo smo primili prvog donora. Drugi centar će biti u Novom Sadu – rekla je Sanja Radović Škodrić.

Vesna Mijucić, iz Instituta za transfuziju, objasnila je i neke detalje celog procesa.

– Mi smo prošle nedelje imali prvog potencijalnog davaoca, jedan pacijent je dao plazmu, i ona je sada deo terapije protiv Kovida 19. Plazma je deo krvi u kojoj se nalaze antitela, koja pomažu u borbi protiv bolesti. Davanjem plazme se povećava imunitet obolelih, kako bi terapija bila uspešnija. Davaoci mogu da budu od 18 do 60 godina, da imaju više od 60 kilograma, i koje su ovu bolest preležale. Povrh toga da imaju dva negativna testa na Kovid. Ukoliko je treći nalaz negativan, pristupa se kliničkom i laboratorijskom pregledu , koji mora da zadovolji sve kriterijume – objašnjava Mijucić.

Kako je rekla Vesna Mijucić, plazma se do sada nikada nije uzimala u ovakvoj situaciji pandemije, ovo je prvi put.

– Osobe koje daju plazmu su potpuno bezbedne, i proces traje do 60 minuta. Setovi koji se koriste u ovome su za jednokratnu upotrebu, davalac se i pre i posle procedure prati, i sve je bezbedno. Osobe koje su davaoci mogu proces ponoviti posle 15 dana, tako da praktično jedna osoba može godišnje da da plazmu 24 puta, ali ćemo videti kako će se stvari odvijati. Srećni smo što ovih dana imamo dosta njih koji su se prijavili, ali čekamo 21 dan da ispunimo sve kriterijume – navodi Mijučić.