NAKON KIŠA I OLUJA, srpski meteorolog otkriva – KAKVO NAS VREME očekuje ovog leta

Zbog poplava u opštinama i gradovima Srbije proglašene su 52 vanredne situacije, napravljena je ogromna materijalna šteta i evakuisano je na desetine ljudi.

Pixabay.com

Meteorolog Nedeljko Todorović gostujući u emisiji „Uranak“ na televiziji K1, objasnio je zbog čega dolazi do katastrofalnih poplava, ali i otkrio kakvo nas leto očekuje ove godine.

– Nevolje kao posledica obilnih količina padavina, počele su poslednje nedelje maja. U Podrinju u Loznicu za taj mesec, pala je količina od 230 milimetara kiše, a prosečna količina je bila oko 60-70. Čak tri puta više od prosečnih padavina za Podrinje. Beograd je ispod mesečnog proseka, ali ima još izgleda za pljuskove, tako da ćemo se sigurno približiti tom proseku. Gledajući konfiguraciju terena, neminovne su bujice. Kada god se dogodi da na malom prostoru, padne velika količina kiše, voda se sa obronaka sliva u potoke, vododerine i na taj način se umnožavaju reke, koje nadolaze, dok Sava i Dunav ne reaguju na te padavine – rekao je meteorolog i dodaje da iako nas do petka očekuje sunčano vreme, već od subote se ponovo naziru promene.

– Do petka ćemo imati lepo vreme, što je dovoljno da se površinski sloj zemlje prosuši i da se voda povuče u korita. Nažalost, opet ima izgleda za pljuskove i grmljavine od 24. juna, pa sve do kraja meseca. Ne mogu da tvrdim da će biti velikog intenziteta. Biće lokalnih pljuskova, odnosno isti tip vremena, ali sa manjim brojem mesta koja će biti zahvaćena – dodao je Nedeljković i objašnjava zbog čega dolazi do poplava u gradovima.

– Konfiguracija terena to određuje. Što je više asfalta, odvodni kanali ne mogu da prime toliko veliku količinu vode. Zbog toga u nekim ulicama dolazi do poplava. To je neminovna pojava, jer voda ne može brzo da uđe u zemljište. Ipak, u gradovima se to događa u određenim ulicama, dok je najnepovoljnija situacija u većini manjih mesta, jer su objekti blizu vodotoka – rekao je meteorolog i dodaje da se ovakve situacije ponavljaju upravo iz tih razloga.

– Nije ostavljen prostor potocima i rečicama da dišu, kako bi imali svoj životni prostor. Ne možemo od prirode da uzmemo maksimum, a da to ne platimo – kazao je.

Što se tiče useva, Todorović kaže, da ovo vreme možda minimalno šteti pšenici.

– Pšenica je možda malo ugroženija nego ranijih godina, ali smo prošle godine imali veći problem sa sušom. Veća je korist od kiše, nego šteta od suše.

Leto počinje 21. juna, meteorolog Nedeljković veruje da će svima odgovarati, jer neće biti previše „paklenih“ dana.

– Biće manji broj dana sa ekstremno visokim temperaturama u proseku pet do osam, zato što će biti dani sa osveženjima, pa se samim tim smanjuje šansa da se vazduh pre zagreje i da temperatura pređe 35 stepeni. Biće prijatno. Ovo leto će odgovarati svima, kako poljoprivrednicima, tako i turistima – zaključio je Nedeljko Todorović u emisiji „Uranak“ na televiziji K1.