NEVEROVATNO OTKRIĆE: Životinja uginula pre 42 000 godina, ali krv je u tečnom stanju (FOTO)

Iz tela ždrebeta starog 42.000 godina izvučena je tečna krv, a načnici pokušavaju da pronađu "žive ćelije" i da ga kloniraju.

Krv
Pixabay.com

Naučnici u Jakutsku u Sibiru uspeli su da izvuku uzorke tečne krvi iz tela muškog ždrebeta starog 42.000 godina.

Ždrebe su pronašli prošle godine u stalno zamrznutom tlu, odnosno u permafrostu, pa je odlično očuvano. Naučnici će pokušati da izvuku njegove ćelije.

Smatraju da ždrebe pripada izumrloj rasi lenskaja, a ti konji poznati su i pod nazivom lena, objavio je Gizmodo.

Stručnjaci severoistočnog federalnog univerziteta u Jakutsku i južnokorejske Fondacije Soam biotek riserč analiziraju ostatke sa namerom da kloniraju praistorijskog konja.

Međutim, da bi to uradili, istraživači moraju da izvuku i uzgoje žive somatske ćelije, a to dosad nisu mogli da urade.

Više od 20 pokušaja rasta ćelija iz tkiva životinje nije uspelo.

Detaljna analiza konja započeta je prošlog meseca, a naučnici će na njemu raditi do kraja aprila.

– Naučnici su sada uspeli da izvuku uzorke tekuće krvi iz vena koje su dobro očuvane zahvaljujući povoljnim uslovima ukopa i permafrosta – izjavio je Semjon Grigorjev, šef muzeja Mamut Jakutsk.

Nije jasno da li se mogu iz uzorka krvi uzgojiti vitalne ćelije.

Grigorjev je u intervjuu za TAS rekao da je obdukcija pokazala i “lepo sačuvane organe” i mišićno tkivo koje je i dalje “prirodno crvenkaste boje”.

Takođe, ždrebe ima očuvanu i dlaku što je još jedan “plus” za naučnike jer svi dosad iskopani konji te vrste nisu imali više dlake.

– Istraživanja su pokazala da je ždrebe u trenutku smrti bilo staro jednu do dve nedelje. Uginulo je zbog davljenja u blatu, koje se smrznulo i pretvorilo u permafrost. Blato i mulj koje je ždrebe progutalo pre smrti pronašli su u njegovom gastrointestinalnom traktu. Ždrebe je tako postalo najbolje očuvana životinja ledenog doba ikada pronađena u svetu – rekao je Grigorjev.

Zadnji sličan pronalazak bio je 2013. kada su ruski naučnici pronašli tekuću krv u ostacima mamuta starih 15.000 godina.

Naravno, postoje i ozbiljna etička i tehnološka pitanja uz kloniranje. Oživljavanje vrsta je konzervativno iz više razloga, među kojima je smanjen kvalitet života jer će takva životinja biti podvrgnuta eksperimentima celog života, zatim pitanja međusobnog razmnožavanja i odsustva staništa ledenog doba.