Obelisk nesvrstanih u srcu Beograda izaziva brojne polemike, evo i zašto FOTO

Obelisk
Dnevno.rs

Po uzoru na svetske metropole i naš Beograd može da se pohvali spomenikom koji sigurno niste zapazili ranije. Naime, reč je o obelisku, simbolu Sunca, koji se nalazi u Fruškogorskoj ulici na početku Brankovog mosta. Podignut je u spomen na prvu konferenciju Pokreta nesvrstanih zemalja, 1961. godine u Beogradu.

 

Međutim, ono što predstavlja pravu intrigu jeste večito pitanje: „Ko je projektovao ovaj istorijski kult?”

Kao autori spominju se Dušan Milenković i Svetislav Ličina, ali ne postoji zvaničan dokument o tome ko je od njih dvojice osmislio ovo znamenje.

Svojevremeno, supruga Dušana Milenkovića obratila se javnosti tvrdeći da je njen pokojni suprug tvorac ovog obeliska, ali ona ne poseduje nijedan dokaz koji bi potvrdio njenu izjavu. Drugi su tvrdili da je autor Svetislav Ličina, srpski arhitekta i vajar, ali istina je daleko drugačija…

Iz Sekretarijata za kulturu otkrili su nam tačne podatke o ovom metalnom obelisku. Prema njihovim navodima jedini autor skulpture „Obelisk nesvrstanih” je srpski arhitekta Siniša Vuković.

Siniša Vuković bio je srpski slikar, likovni pedagog i arhitekta. Napravio je legat Narodnom muzeju u Beogradu i time im poklonio 35 svojih slika nakog smrti. Objavio je knjigu „Likovni život”. Bio je član udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), ULUPUDS-a, LADE i AICA. Do penzionisanja bio je redovni profesor Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu.

Obelisk je četvorostrani stub koji se prema vrhu sužava. Najstariji ovakav primerak podignut je pre 4.000 godina, a najviši obelisk koji se održao do danas visok je 32 metara inalazi se na jednom rimskom trgu.

Većina obeliska ukrašena je hijeroglifima. Piramide u Egiptu su zapravo preteča obeliska, odakle i prvi obelisci datiraju, gde su podignuti u čast boga sunca Ra i predstavljaju vezu boga Ra i faraona.

Ova istorijska zdanja možete naći još u Istanbulu, Londonu, Rimu i Njujorku.