OČEKIVAO NOBELA, A DOBIO REŠETKE: Naučnik koji je tvrdio da ima lek za SIDU završio u zatvoru

Kineski naučnik koji je prošle godine izazvao iznenadjenje jer je prvi put modifikovao genetski kod beba, osudjen je danas na tri godine zatvora.

Pixabay

Naučnik He Djankui je u novembru 2018. godine uspeo da modifikuje DNK blizanaca kako bi bili otporni na virus HIV-a, čiji je nosilac bio njihov otac.

He je nekoliko dana posle rodjenja beba izjavio da je ponosan na rezultate svog istraživanja. Medjutim, kineska vlada, optužena da je dozvolila istraživanja bez nadzora, naložila je prekid tih radova i pokrenula istragu protiv Hea optuženog da je “nezakonito genetski modifikovao embrione u reproduktivne svrhe”.

Kineski mediji su preneli da su tri bebe rodjene sa modifikovanim genetskim kodom.

Naučnik je osudjen da plati novčanu kaznu od tri miliona juana (384.000 evra).

Kina nema nijedan zakon o toj oblasti već samo propis Ministarstva zdravlja o zabrani “genetske manipulacije embrionom” ali nije predvidjena kazna u slučaju prekršaja.

He (35) je takodje osudjen za “nezakonitu medicinsku praksu”.

Naučnik koji je studirao na američkom Univerzitetu Stanford, rekao je da je koristio takozvane “genetske makaze” Crispr-Cas9, koje omogućavaju uklanjanje neodgovarajućih delova ljudskog genoma.

Naučnik je na taj način napravio genetske promene koje će bebe potom prenositi svojim potomcima.

Mnogi stručnjaci smatraju da ta nova tehnologija još nije bezbedna i da je lako koristiti te “genetske makaze” ako se ne razmišlja o dugoročnijim posledicama kao što su potomci genetski modifikovanih ljudi.