OD 1. JANUARA NA SNAGU STUPAJU PROMENE U CARINSKIM POSTUPCIMA! Evo šta to u praksi znači

Nataša Mirković, pomoćnik direktora Uprave carina, u emisiji "Uranak" na K1 televiziji, ističe ključne promene koje stupaju na snagu od 1. januara 2024. godine.

Dnevno.rs

Izmene i dopune Uredbe o carinskim postupcima i carinskim formalnostima postaju centralna tema koja će imati uticaj na širok spektar industrija i poslovanja. Razumevanje ovih novih regulativa postaje ključno za poslovnu zajednicu.

– Uprava carina zajedno s Ministarstvom finansija redovno menja carinske propise kako bi se uskladili s propisima EU. Visok procenat usaglašenosti, čak 86 posto, na čemu smo jako ponosni”, ističe Mirković. “Izmene Uredbe su samo deo tog usklađivanja perspektive. Suština izmena odnosi se na proces odobrenja bankarskih garancija za privredne subjekte koji učestvuju u različitim carinskim postupcima poput uvoza, aktivnog oplemenjivanja ili carinskog skladištenja – kaže Nataša Mirković i dodaje:

– Donesene su bankarske garancije koje su usklađene s praksom u EU. Najveća novost ovih garancija je što više nisu vremenski ograničene. Do sada su bankarske garancije bile izdate na period od 12 meseci. Svake Nove godine, privrednici su morali da obnove garancije dolaskom u carinarnicu. Sada, s novim pravilima, ovi poseti više neće biti potrebni. Mislimo da smo postigli sistem koji nazivamo „deponovanje gotovine“, iako nema prisustva stvarne gotovine u carinskim postupcima, objašnjava Mirković.

– Ovde se radi o deponovanju novčanih sredstava na poseban račun države Republike Srbije, koji privreda koristi kao bankarsku garanciju. To znači da privrednici imaju sve pogodnosti bankarske garancije, ali bez troškova za njeno izdavanje.

Govoreći o internet trgovini, Mirković naglašava: “Važno je razumeti o kojoj količini pošiljaka se govori. U Srbiju dnevno ulazi 35 hiljada pošiljaka fizički. Sve procedure s takvom količinom postale su neodržive. Zato smo radili na izmenama u poštanskom saobraćaju i izradili aplikaciju koja je i carinska i poštanska. To znači da će Uprava carina imati podatke o pošiljkama dok lete ka našoj zemlji”.

Kada je reč o vrednosti robe pod carinom, Mirković objašnjava: “Roba do 50 eura ne podleže carini za fizička lica. Međutim, kad fizička lica kupuju od pravnih poput Amazona i Ebaya, gde su u pitanju veće količine, vrednost robe na koju se plaća PDV je do 50 eura”.

Osvrćući se na 2023. godinu, Mirković navodi:

– Ova godina je bila rekordna po zapleni robe. Značajno je oduzeto nelegalnih cigareta, čak 17 hiljada tompusa. Velika je razlika u ceni tompusa između kupovine u svetu, poput Kube gde je cena oko 3 eura, i cene od 20 eura ovde. Kada ne platite carinu, akcizu i PDV, to postaje značajna zarada – dodaje.

Govoreći o e-licitacijama, Mirković ističe: “Pre dve godine smo pokrenuli elektronske licitacije koje su bile uspešne. Prošle godine smo imali preko 95 održanih elektronskih licitacija, ostvarivši prihod od 166 miliona dinara”.

Kada je reč o proceduri za poklone, Mirković ima savete.

– Putnici imaju pravo na oslobođenje carine za robu do 100 evra, ali trebaju prijaviti sve poklone veće vrednosti kako bi izbegli potencijalne probleme.

Planovi za 2024. godinu

– Planiramo da u 2024. godini implementiramo novi tranzitni sistem NCT fazi 5 krajem januara i poštanski sistem sredinom godine. Takođe, radimo na automatizaciji carinskih procedura za uvoz i izvoz te nastavljamo borbu protiv nelegalne trgovine – zaključuje Mirković.