Pitali su građane Kosova šta treba da piše u DOGOVORU BEOGRADA I PRIŠTINE – njihovi odgovori su bili JASNI

Deveto istraživanje javnog mnenja "Stav građana o potencijalnim temama konačnog sporazuma izmedju Kosova i Srbije", koje je obavio Kosovski demokratski institut (KDI), ukazuje na razlike među građanima iz različitih etničkih zajednica u vezi sa elementima koje bi sporazum trebalo da sadrži.

Kosovo
Beta

Istraženi su stavovi građana o taksi na proizvode iz Srbije i BiH, o korekciji granica, o zajednici opština sa srpskom većinom i o elementima koje treba da sadrži konačni sporazum između Kosova i Srbije.

Prema istraživanju, većina građana, 59 odsto, smatra da sledeća Vlada ne bi trebalo da suspenduje taksu kako bi otvorila put dijalogu sa Srbijom.

Prema etničkoj pripadnosti, 61 odsto anketiranih iz albanske zajednice deli ovo mišljenje, 56 odsto anketiranih iz ostalih nevećinskih zajednica i samo 10 odsto anketiranih iz srpske zajednice.

Oko 45 odsto anketiranih reklo je da im je jasno šta znači izraz “korekcija granica”, 31 odsto je reklo da im je donekle jasno, a 20 odsto ispitanika je reklo da im nije jasno šta to znači.

Prema etničkoj pripadnosti, ovaj izraz je jasan za 47 odsto građana iz albanske zajednice, 20 odsto iz srpske zajednice i 23 odsto iz ostalih nevećinskih zajednica.

Za 39 odsto građana je jasno šta znači izraz “Zajednica opština sa srpskom većinom sa izvršnim ovlašćenjima”, 29 odsto anketiranih izjavilo je da im nije jasno, a 27 odsto njih je izjavilo da im je donekle jasno šta ovaj izraz znači.

Prema etničkoj pripadnosti ovaj izraz je najjasniji gradjanima iz albanske zajednice – 41 odsto, zatim Srbima – 26 odsto i 17 odsto gradjanima iz ostalih nevećinskih zajednica.

Prema anketi, neki od najvažnijih elemenata koji bi trebalo da sadrži sporazum između Kosova i Srbije su nestala lica – 71 odsto, kazne za ratne zločine – 60 odsto, nadoknada štete koja je nastala tokom rata – 59 odsto i izvinjenje  – 56 odsto.

Istraživanje je sprovedeno na nivou zemlje, na reprezentativnom uzorku od 1070 anketiranih prema etničkoj pripadnosti – Albanci, Srbi i nesrpske manjine.

Anketa je sprovedena u vremenskom periodu od 2. do 8. septembra 2019. godine.