PRESUDA OLIVERU IVANOVIĆU: Koji su naredni potezi i šta zaista Srbija može da uradi?

Oliver Ivanović
Beta

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić rekao je za RTS da nije normalno što pravosuđe i javnost kosovske lidere, koji su bili vođe terorističke OVK, smatraju političarima, dok je Oliver Ivanović označen kao ratni zločinac. Đurić je najavio da će Vlada u narednim danima pokušati da pronađe najbolje rešenje, ali da neće nijednog trenutka odustati od onoga što je već dogovoreno pred međunarodnom zajednicom, a pozitivno je po Srbiju.

 

Presuda Oliveru Ivanoviću nije pravosnažna. Advokati će uložiti žalbu, ali Marko Đurić smatra da ne postoje advokati koji mogu pomoći u politički motivisanom procesu.

– Najpre treba reći da ima nešto trulo u kosovskom pravosuđu. Nije normalno da su političari ljudi za koje znamo da su bili vođe terorističke grupe OVK, a da su za pravosuđe, domaću i međunarodnu javnost političari, a da je Oliver Ivanović ratni zločinac – rekao je Đurić, gostujući u Dnevniku RTS-a.

Direktor Kancelarije za KiM ističe da presuda ne treba da bude posmatrana izolovano od ostalih dešavanja, jer šalje negativan signal Srbiji i srpskom narodu i predstavlja neku vrstu javnog poniženja.

Prema njegovim rečima, imamo nesprovođenje ključnih elemenata Briselskog sporazuma – Sporazuma o stvaranju ZSO i, iako je Vlada uspela da obaveže Prištinu pred međunarodnom zajednicom da će to sprovesti, sada kada je došao momenat, Priština okleva, a i ne dobija dovoljno podsticaja ni sa strane.

– Došao je trenutak da našu politiku prilagodimo pronašanju drugih strana u dijalogu. Nema dileme da stvari treba da se rešavaju dijalogom, ali za stolom za kojim nešto čeka i Srbiju, a ne za stolom gde se Srbiji samo ispostavljaju obaveze, a drugoj strani se ne ispostavljaju čak ni očekivanja da sprovodi ono na šta se obavezala – rekao je Đurić.

Direktor Kancelarije za KiM je istakao da Srbija ima veoma odgovoran i racionalan pristup odnosu sa Prištinom, te da su premijer Vučić i Vlada učinili maksimum u normalizaciji odnosa.

– Sve što s druge strane dobijamo su negativni politički signali i neka vrsta javnog izvrdavanja obaveza. Na to Srbija mora da nađe pravi odgovor – rekao je Đurić.

Prema njegovim rečima, Srbija ostaje posvećena svojoj obavezi u dijalogu, ali neće odustati kada je reč o onome što joj pripada, što je već dobila.

S obzirom na to da je Evropski parlament juče ratifikovao SSP sa Kosovom, ostaje otvoreno pitanje može li se o ovoj temi razgovarati u Briselu

– Briselski sporazum podrazumeva i uspostavljanje suda na severu KiM sa srpskom većinom i srpskim predsednikom suda. Da li bi ova presuda postojala da je u sudskom veću rađeno po zakonu, pravu i pravdi i da su naše sudije učestvovale u postupku – upitao je Đurić.

Direktor Kancelarije za KiM je istakao da se srpska strana trudi da u javnosti nastupa što diplomatičnije i sa ciljem da ne diže tenzije svojim nastupima, ali je naglasio da naša delegacija, i u tehničkom sastavu i kad je predvođena premijerom Vučićem, do kraja energično zastupa srpske interese, odnosno sprovođenje onog dela sporazuma koji je u interesu Srbije, tj. formiranje ZSO.

– Postavlja se pitanje koji je smisao držanja samo jedne strane u procesu? To je pitanje za međunarodnu zajednicu. Šta bismo mi dobili ako ne bismo prilagodili našu politiku ponašanju drugih dveju strana u ovom procesu. Ako druge dve strane ignorišu postignute dogovore, ignorišu duh normalizacije, doprinose negativnoj političkoj klimi, u kojoj su Srbi izloženi pritisku, Srbija ponižena i ne sprovode se sporazumi, a drugoj strani se čine samo ustupci, zašto bismo to prećutkivali i pravili se da se ništa ne dešava? – rekao je Đurić.

Kada je reč o predočavanju srpskih stavova Briselu, direktor Kancelarije za KiM je istakao da se predsednik Vlade juče sastao i razgovarao sa Visokom predstavnicom za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Federikom Mogerini i da će, u narednim danima, biti nastavljeno sa snažnim pritiskom sa srpske strane.