Advokati svesni da će štrajkom izazvati probleme, ali…

Članovi Advokatske komore Srbije saopštili su danas da su svesni da će njihov protest izazvati probleme, ali su izrazili uverenje da će to biti mnogo manja šteta od one koju bi građani trpeli u budućnosti ako ne budu promenjena pojedina zakonska rešenja.

Na konferenciji za novinare, predstavnici Advokatske komore Srbije su naveli da očekuju pregovore sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom finansija, kao i da će štrajk trajati do ispunjenja zahteva.

– Advokatura se oseća poniženom i izdanom jer joj je zabranjeno da obavlja hiljadugodišnji posao kojim se bavila i ona odjednom nije kompetentna da sačinjava ugovore – rekao je predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđevic.

On je izrazio zabrinutost zbog Zakona o javnim beležnicima koji je donet 2011. godine, a kao razlog što je tek sad došlo do pobune advokata navodi obečanje ministra pravde da do rešenja koja su na snazi neće doći.

Advokati su rekli da su zabrinuti i zbog činjenice da su javnim beležnicima data ovlašćenja da zastupaju stranke pred sudom povodom isprava koje su sami sačinili, što smatraju očiglednim sukobom interesa, pogotovu kada su u pitanju dvostrani ili višestrani ugovori.

Advokati su rekli i se ne slažu sa rešenjem da javne beležnike imenuje i razrešava Ministarstvo, jer tako oni ne mogu biti nezavisni.

Kada je u pitanju obim posla koji će javni beležnici morati da obavljaju, Đorđević je upitao kako 94 javnih beležnika može da obavlja posao koji je radilo 8.500 advokata u Srbiji.

– Ni 300, koliko je predviđeno, neće moći to da radi. Nećemo imati pravnu doslednost koja je neophodna – kazao je Đorđević.

On je postavio i pitanje kako će javni beležnici moći da obavljaju poslove kada su u pitanju investicije, jer su tu vrlo komplikovani ugovori, uglavnom o prometu nepokretnosti, a u kojima često ima i više od 100 članova.

– Ovakva rešenja vode u potpunu pravnu nesigurnost kada je u pitanju promet nepokretnosti, a sve to vodi u kolaps – ocenio je predsednik AKS.

Đorđević je istakao da Advokatska komora Srbije ima potpunu podršku Međunarodne unije advokata i advokata iz EU, koja je zabrinuta zbog položaja advokature u Srbiji. Najavio je i da će te organizacije preduzeti odgovarajuće poteze zbog ovakvog stanja u srpskoj advokaturi.

Advokati traže da se po hitnom postupku izmene odredbe Zakona o javnom beležništvu, Zakona o prometu nepokretnosti, Zakona o izmenama i dopunama Zakona o vanparničnom postupku i Zakona o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa.

Oni zahtevaju i smanjenje osnovica za paušalno oporezivanje i obračun doprinosa za advokate jer je otežan i onemogućen kontinuiran rad advokata zbog višestrukih reorganizacija sudova i zbog smanjenja obima posla za advokate zbog uvođenja novih profesija javnih beležnika, izvršitelja, posrednika u prometu nepokretnosti.

Advokati su povukli sve svoje predstavnike u komisijama, radnim grupama i drugim radnim telima formiranim od strane državnih organa, a od advokata koji su izabrani u Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca traže ostavke.

Advokati, takođe, traže smenu ministra pravde Nikole Selakovića.