Bankrot preti srpskim školama

Oko 110 osnovnih i srednjih škola ima blokirane račune zbog neizmirenih obaveza lokalnih samouprava, pa izvršne sudske presude dolaze na naplatu državi koja svake godine u budžetu planira sredstva za ovu namenu.

Broj škola u blokadi raste, u februaru ove godine bilo ih je, prema podacima Narodne banke, 74, a pomoćnik ministra prosvete Ljubiša Antonijević ističe da je trenutni dug tih ustanova oko 165 miliona dinara, bez kamate. Početkom godine bio je nešto veći od 120 miliona.

Škole najčešće dolaze na sud jer zaposlenom nije isplaćena jubilarna nagrada, naknada za prevoz ili ima dugovanja za grejanje, struju, vodu, obaveze koje treba da ispunjava lokalna samouprava.

U Kragujevcu, Jagodini, Nišu, Novom Pazaru, Smederevskoj Palanci najviše je blokiranih obrazovni ustanova, a Antonijević navodi da se u budžetu predvidja novac za izvršne sudske presude po ovom osnovu.

– Novac se planira u budžetu jer ne može se dozvoliti da škola zbog neizmirivanja obaveza lokalne samouprave ne radi. Uglavnom se otvaraju podračuni da bi u školi mogli bar da dobijaju plate – rekao je Antonijević Tanjugu i posebno ukazao na nedomaćinski odnos kragujevačke uprave prema školama.

U Kragujevcu je, kako kaže, budžet toliko istrošen da škole jedva funkcionišu i sastavljaju kraj s krajem zbog, istakao je Antonijević, nedomaćinskog poslovanja čelnih ljudi grada.

On ukazuje da lokalne samouprave iako dobijaju novac iz republickog budžeta, ne izmiruju obaveze prema školama na njihovim teritorijama.

Država za sada može samo da upućuje dopise i apeluje da se obaveze izmiruju, što je nedavno potvrdio i ministar prosvete Srđan Verbić.

– Nema instrumenata da se nateraju lokalne samouprave da plate, jedino što može je da neke od troškova isplati država iz budžeta ali to nije dobro rešenje – rekao je Verbić pre nekoliko dana.

Kako je naveo, Ministarstvo ne može da plati grejanje ali bi moglo da traži međunarodne projekte da neko plati rad na boljoj izolaciji i modernizaciji škole.