Bruka i sramota: Ovo su gradovi u Srbiji u kojima voda nije za piće

Sanitarni inspektor Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo doneo je rešenje o zabrani upotrebe vode za piće u Inđiji jer je hemijski neispravna.

Kako je na sajtu opštine najavljeno, opštinski Štab za vanredne situacije će u toku pre podneva održati vanrednu sednicu kako bi se jasno definisali koraci za prevazilaženje novonastale situacije, a građanima obezbedila voda za piće.

– Građani Inđije će biti blagovremeno obavešteni o detaljima i donetim merama – rečeno je Radio televiziji Vojvodine u kabinetu predsednika inđijske opštine.

Voda za piće već deceniju zabranjena je i u Zrenjaninu, a velikih problema ima i u opštini Odžaci, gde je trenutno na snazi zabrana upotrebe vode u Karavukovu.

Analize Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, Agencije za zaštitu životne sredine i nadležnih na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodnomatematičkog fakulteta u Novom Sadu pokazale su da je u Vojvodini higijenska ispravnost vode za piće najviše ugrožena.

U najvećem delu Vojvodine, navodi se u istraživanjima, za piće se koriste podzemne vode koje su lošeg kvaliteta, jer u njima ima arsena koji je kancerogen, natrijuma koji nije toksičan, ali koji u vodu donosi previše soli.

Voda za piće, dodaje se, u Vojvodini ima i povišen procenat gvožđa i mangana, kao i amonijaka koji utiče na razvoj mikroorganizama u cevovodima.