Čuvajte se 1. maja: Evo šta sve može da se dogodi!

Javno preduzeće 'Srbijašume' upozorilo je građane na opasnost od izbijanja šumskih požara usled nesavesnog loženja vatre tokom proslave Praznika rada, 1. maja.

„Srbijašume” podsećaju da je na osnovu Zakona o šumama zabranjeno paljenje otvorene vatre u šumi i na zemljištu u neposrednoj blizini šume, već da se vatra može ložiti u šumi samo na onom mestu koje je za tu namenu određeno, uređeno i vidno obeleženo.

Kako se napominje u saopštenju, u šumi je zabranjeno i odlaganje smeća, otrovnih supstanci i ostalog opasnog otpada.

Dodaje se da su od 2002. do 2013. godine, na teritoriji za koju je nadležno preduzeće „Srbijašume”, zabeleženi požari na oko 21.500 hektara, čime je naneta neprocenljiva ekološka i materijalna šteta šumama Srbije.

U 95 odsto slučajeva uzročnik šumskih požara je čovek, a jedan od načina za smanjenje rizika, kako se dodaje, je edukacija gradjana, pre svega najmlađih.

Šume su faktor stabilnosti klimatskih elemenata i pojava, sa velikim uticajem na stabilnost svih ekosistema. One utiču na prečiišćavanje vazduha od prašine i drugih čestica koje dospevaju u atmosferu, količinu i raspored padavina, površinsko, podpovršinsko i podzemno oticanje, formiranje izvorišta, kvalitet i količinu vode.

Šume imaju hidrološku i vodozaštitnu ulogu, kao i značajnu ulogu u sprečavanju poplava. One poboljšavaju hranljivost zemljišta i povećavaju njenu plodnost, a njihova zaštitna funkcija ogleda se i kroz sprečavanje erozija i klizišta.

Šume su čuvari biodiverziteta i genofonda (skup gena koji obrazuju neku vrstu), od čijeg opstanka zavise brojne vrste biljaka, gljiva i životinja. U šumama Srbije živi 80 odsto biodiverziteta naše zemlje.