DNEVNO.RS Dvougao: Izbori – konkurs za prvu i drugu pratilju Aleksandra Vučića

Predizborna kampanja ulazi u završnicu, a političari pokušavaju da u poslednjem trenutku pridobiju neopredeljene glasače. Politički analitičari Zoran Stojiljković i Đorđe Vukadinović za Dnevno.rs otkrivaju moguće postizborne koalicije, prognoziraju krajnji rezultat i govore o „prljavosti” kampanje.

1. Da li su ovo najizvesniji izbori?

Stojiljković: Sa stanovišta izbornog pobednika – da, ali sa stanovišta ko će uopšte ostati u polju politike i steći parlamentarni status – jako su neizvesni. Ovo je neka vrsta konkursa za prvu, drugu i treću pratilju Aleksandra Vučića.

Vukadinović: Ovo zaista liči na najizvesnije izbore koje je Srbija ikad imala barem kada je o prvoplasiranom ili pobedniku reč. Nikada, osim možda na onim prvim izborima 1990. nije sa takvom sigurnošću mogao da se kaže pobednik. Naravno, on se ne proglašava na osnovu istraživanja javnog mnjenja, ali se na osnovu svega što znamo može zaključiti da se pitanje prvog mesta ne postavlja.

2. Možete li da prognozirate redosled drugog i trećeg mesta?

Stojiljković: Mislim da je potpuno neizvesno, osim za koaliciju oko SPS-a i Demokratsku stranku Srbije, ko će još imati parlamentarni status i u tom smislu sve kombinacije su otvorene. Kada saberete ko to od demokratskih stranki, pogotovo URS-a, LDP, a naročito Dveri i Rradikala može da padne ispod cenzusa, može to biti 15-ak odsto glasova, koji će se raspodeliti izbornim dobitnicima. Nije isključeno da Vučić sam priđe ovom pedesetoprocentnom udelu, a onda svi koje uzme biće sa smanjenim ucenjivačkim potencijalom jer ih uzima za malu cenu.

Vukadinović: SNS će sigurno biti prvoplasirani. Druga bi trebalo da bude koalicija oko socijalista. Demokratska stranka će verovatno biti treća, ali to je prilično neizvesno jer se birači Demokratske stranke teško i nerado izjašnjavaju skoro kao nekad birači radikala. Oni će verovatno biti treći sa šansama da idu naviše ili naniže. Ostalo je sve borba za census gde najviše šansi imaju DSS i Nova demokratska stranaka. Određene šanse imaju i LDP, URS, Radikali i Dveri. Sigurno neće svi dosegnuti pet odsto, ali imaju neke šanse.

3. Mislite li da gospodin Vučić ima realnu moć u Srbiji ili to mediji podstiču?

Stojiljković: Sa tom vrstom uticaja i sa tom izbornom snagom i resursnim moćima, on će biti adresa na koju će se svi obraćati.

Vukadinović: Neosporno je da je Vučić najmoćniji političar u zemlji, ali isto tako je činjenica da taj doživljaj moći dodatno podstiču mediji na koje očigledno ima veliki uticaj koji prevazilazi sve prethodnike na vlasti. Te dve moći se dopunjuju i reč je o efektu spojenih sudova gde te dve predstave hrane jedna drugu.

4. Kako biste ocenili proteklu kampanju?

Stojiljković: Očekujem da će se za ova dva dana nešto desiti, nešto u poslednjem trenutku, na šta konkurencija ne može da reaguje. Mislim da kampanja nije gotova – bila je prilično neprimetna, dosadna i rezervisana sa stanovišta da se ne napadaju oni sa kojima sutra određena stranka može da završi u koaliciji. Naročito mi je smetala Vučićeva kampanja. Slogan je „Svom snagom u promene”, ja bih dodao „Svom snagom i pameću u promene”. „Svom snagom” znači zalupiti vrata i proći glavom kroz zid.

Vukadinović: Kampanja je bila kratka i naravno prljava, ali na perfidniji način nego prethodne. Ta prljavost nije stigla da je izlije i manifestuje u toku ovih nekoliko nedelja i zato mislim da će se nastaviti i posle izbora. Tu je prednjačila vladajuća stranka koja je demonizovala svakog ko se usudio da se ne složi sa nekim njihovim stavom. Svako ko se nije složio sa njima automatski je postao deo zavere, ne samo protiv stranke nego i protiv države i sistema.

5. Ima li gospodin Tadić realnih šansi ili je njegova uloga bila da samo oslabi Demokratsku stranku?

Stojiljković: Verovatno su procenjivali da u kratkom vremenu mogu da preskoče izborni prag jer je stvarno suludo pre izbora, u kratkom vremenu, pocepati stranku.

Vukadinović: Tadićev potez je ozbiljno poremetio ionako uzdrmani DS. On ima dobre šanse da pređe cenzus, ali je i to neizvesno. Međutim, ono što je izvesno jeste da je on uzdrmao biračko telo demokrata. Taj efekat je neosporan. Da li će sam ostvariti neki uspeh? Verovatno hoće. On ima neki politički kapital na osnovu minulog rada i ima još popularnosti naročito kod ženskog dela pubike, pa će mu to pomoći.

6. Po vašem mišljenju, kakve su postizborne koalicije moguće?

Stojiljković: Dovoljno je da sebi postavite pitanje koje bi trebalo da postave svi građani Srbije – za koga da glasaju, a da taj kasnije ne završi u koaliciji sa Vučićem?

Vukadinović: Videćemo, ali ovog puta nema ni tu neke neizvesnoti. U najvećoj meri će zavisiti od procene i volje Aleksandra Vučića i toga koga on bude želeo da uzme. I to je novina! Nekada je dan posle bio važniji od samih izbora, a moguće koalicije važnije od programa pre izbora. Ipak, ovoga puta neće biti tako.