DNEVNO.RS: Srbija zemlja koja ne ceni trud: Završila Master arhitekturu, a živi od hobija

Zemlju u kojoj se ne ceni trud i zalaganje, u kojoj je završila fakultet, a posao četiri godine ne može da nađe, Bojana svojim hobijem ipak promoviše! Prodaje svoja mala umetnička dela na sajmovima unikata. Nakit kupuju uglavnom turisti, koji iz Srbije kao suvenir u svoju zemlju ponesu radove ove mlade umetnice.

Kreativnost može i te kako biti isplativa! Bojana Katić je odličan primer mlade devojke koja i pored toga što je završila arhitekturu, svoju karaijeru, sticajem okolnosti, gradi u sasvim drugom pravcu. Bavi se pravljenjem nakita, i tako znanje u kombinaciji sa svojom kreativnošću, koristi na pravi način.

– Sve je počelo pre skoro četiri godine, kada sam završila fakultet, studirala sam arhitekturu i posao nakon diplomiranja nisam uspela da nađem! Palo mi je na pamet da svoju ljubav prema nakitu spojim sa trenutnim stanjem nezaposlenosti, i na taj način spojim lepo i korisno. Volim da nosim nakit i pomislila sam što sebi ne bih napravila nešto. Počela sam da istražujem šta se nosi, kakvi se materijali koriste, kako se dolazi do njih? Tada pravljenje nakita još uvek nije bilo toliko zastupljeno kod nas koliko je danas, ni ručno pravljen nakit a ni sajmovi unikata. Materijali, takođe, nisu bili lako dostupni kao sada. Sam proces traganja i odabir bio je dosta dug! Sve se odigravalo polako, korak po korak. Drago mi je zbog toga jer sam prošla kroz sve faze, i samim tim naučila da cenim svaki zarađeni dinar, jer doći do toga nije bilo lako – kaže mlada umetnica za Dnevno.rs.


Bojana je počela sa pravljenjem nakita od poludragog kamena. Napravila je par komada i sama ih nosila, a već kod prve ogrlice naišla je na simpatije i zainteresovanost kupaca. Počela je svoj nakit da reklamira putem Facebook profila, i polako pridobijala sve više pažnje i porudžbina. Samo što nije nakit od poludragog kamena odredio njen pravac kreiranja.


– Ono po čemu sam postala prepoznatljiva i na čemu sam izgradila svoj mali brend „Winny nakit”, je pravac steampunk. Sa njim sam se susrela sasvim slučajno, na internetu, i počela da istražujem. Oduševila sam se, jer je steampunk pravac koji te začara, uvuče te, i jednostavno počneš da živiš taj način života. Ja sam malo živosti unela u njega, bojama i romantičnim notama, jer u steampunku nema boja, a ovako je nosiviji i ženstveniji. Izrada steampunk nakita je veoma tehnički zahtevna. U tome mi pomaže fakultet, jer ne može samo da se zalepi deo, mora da postoji kompozicija, statika, ravnoteža, da bi proizvod bio trajan i kvalitetan. Ipak se radi o mehaničkoj konstrukciji – kaže Bojana i dodaje:


– Bilo bi lepo kada bi se razgraničilo šta je poenta unikatnog nakita, i koliko se vremena i truda ulaže u njegov nastanak. To je umetnost, i cilj je da svako ko ponese takav nakit može da iskaže svoju individualnost, stil i stav – ističe umetnica.


Bojana svoj nakit kreira. Sledi svoje ideje i kako kaže, ne kopira nikoga.
– Pitala me je jedna devojka koja je pokušala da se bavi izradom nakita, da li ideje tražim na internetu ili dizajn sama smišljam? Naravno da sama smišljam! Ne možete uraditi na hiljade komada a da svaki bude prekopiran… Ideje same naviru, ko nema tu kreativnu crtu i smisao za estetiku, ne može da se bavi ovim poslom. Pri samom početku izrade steampunk nakita, i susreta sa prvim satovima, shvatila sam da je inspiracija stvar trenutka. Uglavnom je koncept uslovljen tehničkom izdržljivošću, i tada kreativnost dolazi do izražaja. Počnem i pustim da me vodi, i sama se ponekad iznenadim i oduševim konačnim ishodom – objašnjava kreativna devojka.

Dodaje kako voli da vidi i kako jako ceni radove svojih kolega:

– Volim da vidim i veoma cenim i radove mojih kolega, koji su u svoje komade utkali ideje i trud.To se odmah prepozna. Veoma se razlikuju oni koji svaraju od onih koji prepravljaju! – priznaje ona.
Mlada umetnica kaže da tu razliku i kupci prepoznaju, tako da im nije toliko bitno da uštede koliko je važno da komad traje i bude unikatan.
– Kupce ponekad interesuje zašto postoji razlika u ceni između nakita koji pravim ja, i nekog jeftinijeg. Proces pravljenja steampunk nakita, podrazumeva višesatnu pripremu satova, do kojih je veoma teško doći, dizajn i na kraju sklapanje satova. To je nekada i višednevni proces. Kada se sagleda iz ovog ugla, i nakon detaljnijeg objašnjenja o svakom komadu, kupcima bude jasnija ta računica – priča Bojana.


Devojka kaže da joj je posebno drago što pored njenih stalnih kupaca u Srbiji, stranci bivaju oduševljeni njenim radom, i da je zbog pohvala i reakcija ljudi koji zadivljeno gledaju njen nakit, neizmerno srećna.

– Ponosna sam što se strancima dopada moj nakit. Govore da nije svakidašnji i da se prepoznaje utkan lični pečat. Prezadovoljna sam što se veliki broj njih odluči da kao suvenir iz Srbije, ponese baš komad nakita koji sam ja kreirala. Taj osećaj je nezamenljiv, i zbog takvih priznanja mi nije krivo što sam Master arhitekture, a živim od hobija! – zaključuje svoju priču Bojana Katić.

 

Winny nakit vam poklanja 

Prvih pet koji šeruju ovaj tekst i lajkuju Facebook stranu Bojana Katic(Winny Nakit), ostvariće poput od 15 % na komad nakita po izboru! Kada budete lajkovali, pošaljite i poruku Bojani Katić u inboks, kako biste se dogovorili u vezi sa odabirom i kupovinom Winny nakita!