DNEVNO.RS Srpska sramota: Svima njima su poplave dobrodošle

Dok se svi ponosimo volonterima, radio amaterima, onima koji su uplatili humanitarnu pomoć i ostalima koji su pomogli da poplave u Srbiji prođu sa što manje žrtava, malo ko mari za drugu, mračniju stranu ove jadne zemlje. Tu stranu čine svi profiteri, oni željni pažnje ali i neke nesrećne duše koje su u poplavama našle svoju slamku spasa.

Neke porodice su u poplavama koje su zadesile Obrenovac, Svilajnac, Krupanj, Paraćin i druge gradove i manja mesta izgubile sve.

Drugi su, pak, najveću nesreću koja je Srbiju pogodila u proteklih sto godina iskoristili kako bi ostvarili profit, ratosiljali se nepoželjnih ili iskalili bes.

Kradljivci i preprodavci humanitarne pomoći

Nije zanemarljiv broj građana koji je pomogao, ali pitanje je da li bi on mogao da bude mnogo veći da se danima u javnosti nije govorilo o krađi i preprodaji humanitarne pomoći. I domaće informativne agencije prenele su da je na pijacama u Beogradu primećena prodaja paketa humanitarne pomoći, a lopovi se nisu zaustavili čak ni kada je vanredno stanje prošlo, već su nastavili sa krađama i u prihvatnim centrima.

Da bi se barem delimično izborili sa ovakvim slučajevima, Tviteraši su smislili i način da se odbrane od krađe i preprodaje.

Vlasnici stanova

Srbiju je obišla vest o gazdi stana koji je podigao cenu kirije nakon što su ga zvali evakuisani iz Obrenovca. Nažalost, on je, verovatno, samo kap u moru pohlepnih stanodavaca koji su, mirne duše, uzeli novac ljudima koji su ostali bez svojih domova.

Poznate ličnosti

Svaka čast srpskom džet setu: izdvojili su delove svojih basnoslovnih zarada i pružili značajnu pomoć ugroženima. Međutim, neki su se, poput pevačice Vere Matović, malo „zaneli” i pakete humanitarne pomoći izlepili svojim promotivnim plakatima. Da se zna!

Osuđenici

Nakon poteza huligana Uroša Mišića, koji je kukavički lagao sudiju da je bio da „brani Srbiju od poplava”, izvesno je da će mnogi manje (ili barem sa manje poleta) vikati „Pravda za Uroša!”. Tačno, bilo je i onih koje čeka zatvorska kazna, a koji su zaista pomagali. Ipak, ne možemo a da se ne zapitamo da li će njihovi advokati ovo zalaganje iskoristiti kao kec iz rukava kada se budu našli pred sudijama.

Političari

Na hiljade volontera iz Beograda otišlo je da brani Šabac. Tamo ih niko nije dočekao i organizovao, pa su oni kamenovali lokalnu skupštinu. Tako je stranka Zajedno za Srbiju, Dušana Petrovića, koja je u Šapcu na vlasti, u očima javnosti ispala „grbava”. A nekome tako odgovara…

Pobesneli tviteraši

Pomoći nekom podrazumeva dobru volju. Niko ne treba, i ne sme da pomaže na silu. Takođe, niko ne sme da bude nateran da pomaže.

Tako su se vlasnici restorana i lokala našli u nezavidnoj poziciji – kada bi im volonteri zatražili nešto da daju ugroženima, a oni bi, ne daj bože, to odbili, postojala bi velika verovatnoća da se nađu na društvenim mrežama, a kasnije i na portalima.

Pomoći je lepo i humano, ali pitamo se: Gde piše da je obavezno?

Prodavci namirnica

Prve dane kataklizme obeležili su hleb od 200 i voda od 180 dinara. Srećom, ovi profiteri su veoma brzo javno isprozivani, pa kažnjeni, pa se ove cene nisu „odomaćile”.

Nezadovoljni radnici

Bahati poslodavci su uvek krivi za sve, zar ne? Ipak, poplava je „izbacila” jedan slučaj gde je radnik, koji je sam dao otkaz pre nego što je katastrofa uopšte počela, pokušao da iskoristi nesrećnu situaciju i optuži gazdu da ga je otpustio dok je bio evakuisan.

Reč je o firmi Party Service iz Beograda. Njihov zaposleni, Nikola Milosavljević iz Bariča, počeo je po društvenim mrežama da širi informaciju da mu je gazda dao otkaz jer nije došao na posao tokom poplava. Međutim, kada smo pokušali da ga kontaktiramo Nikola nije bio dostupan za komentar, a njegov gazda, Dragan Ilić, nam je rekao sledeće:

– Nikola je sam dao otkaz, pre nego što je počela evakuacija jer nije bio zadovoljan time što sam mu smanjio platu. Platu sam mu smanjio jer je cele godine odsustvovao i po više dana, pod izgovorom bolesti i bez lekarskog uverenja. Time je pravio problem meni i kolegama. Kada je počela ova nesreća, izašao je u javnost sa ovom pričom – rekao je Dragan Ilić za portal Dnevno.rs i našoj redakciji poslao dokumentaiju koja dokazuje da je između njegove firme i Nikole Milosavljevića došlo do sporazumnog raskida radnog odnosa.

 

Oni kojima evakuacija nije ni potrebna

U nekim prihvatnim centrima među evakuisane „umešali” su se i „nezvani gosti”.

– Imali smo dosta evakuisanih iz ribarskog naselja Metalor čije kuće i nisu bile u tako lošem stanju, ali kojima zbog nezavidne materijalne situacije „ogdovara” da budu evakuisani da bi bili na mestu gde će imati tri obroka dnevno i krov nad glavom – kaže za Dnevno.rs  volonterka iz jednog od prihvatnih centara u Smederevu, koja je želela da ostane anonimna, a čiji identitet je poznat redakciji.

Neki od ovih ljudi su svesno počinili zločin. Neki su to učinili iz nužde iIi bede, a neki iz besa ili neznanja.

A možda su oni, u stvari, i glavni odgovorni za poplave – jer što bi rekao naš predsednik, poplave da služe za nauk građanima.