Dobijamo vladu sa 16 ministarstava

Predlozi izmena zakona o vladi i o ministarstvima, koje predviđaju da nova vlada ima 16 ministarstva, stigli su danas u Skupštinu Srbije.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Zoran Babić je agenciji Beta rekao da će vlada imati 16 ministarstava i biti odraz ekonomskog stanja države i ušteda koje moraju da se naprave.

Babić je rekao da će Vlada imati sledeća ministarstva:

1. Ministarstvo energetike i rudarstva

2. Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine

3. Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

4. Ministarstvo trgovine, telekomunikacija i turizma

5. Ministarstvo pravde

6. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave

7. Ministarstvo prosvete i nauke

8. Ministarstvo unutrašnjih poslova

9. Ministarstvo spoljnih poslova

10. Ministarstvo odbrane

11. Ministarstvo zdravlja

12. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

13. Ministarstvo omladine i sporta

14. Ministarstvo kulture i informisanja

15. Ministarstvo privrede

16. Ministarstvo finansija.

Kako se navodi u obrazloženju predloženog Zakona o ministarstvima, zbog racionalnije organizacije poslova državne uprave i smanjenja javnih rashoda predviđen je prestanak rada određenih organa državne uprave, odnosno jednog organa u sastavu ministarstva i pet kancelarija.

Tako će nadležnosti Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja preuzeti Ministarstvo privrede, a u nadležnosti tog ministarstva biće i poslovi Kancelarije za brzi odgovor.

Ministarstvo pravde preuzeće nadležnosti Kancelarije Nacionalnog saveta za saradnju sa Međunarodnim tribunalom u Hagu, a Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nadležnosti Uprave za digitalnu agendu.

Ministarstvo spoljnih poslova preuzima nadležnosti Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, dok novoustanovljeni Republički sekretarijat za javnu politiku preuzima nadležnosti i zaposlene Kancelarije za regulatornu reformu i analizu efekata propisa.

Izmenama Zakona o vladi, koje su stigle u skupštinsku proceduru, predviđena je samo jedna novina – da premijer može da osnuje savete za ekonomski razvoj, za državne organe i javne službe, kao i druge savete čiji se sastav određuje aktom o njegovom osnivanju.

Ranije je bilo predviđeno da ti saveti imaju najviše po pet članova.

Kako se navodi u zakonu, predloženo rešenje zasnovano je na potrebi da se pri određivanju sastava savetodavnih tela u obzir uzmu specifične potrebe za odabirom stručnih lica koja bi činila sastav svakog tela i da ukupan broj, pored zahteva kompetentnosti, zadovolji i zahteve racionalnosti i efikasnosti u radu.