EU upozorava: Srbija da potvrdi proevropski stav tokom Putinove posete

Evropska unija očekuje od Srbije da tokom posete ruskog predsednika Vladimira Putina potvrdi svoj „proevropski stav", izjavila je danas portparolka diplomatske službe EU Maja Kocijančič.

– Srbija je zemlja kandidat koji trenutno pregovara sa EU (o pristupanju) i očekujemo da se takva pozicija, odnosno proevropski pravac Srbije, potvrdi tokom te posete – izjavila je Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Putin u četvrtak dolazi u Srbiju gde će prisustvovati vojnoj paradi povodom 70. godišnjice oslobođenja Beograda, a po oceni AFP-a reč je o poseti velikog simboličkog značaja, koja bi trebalo da učvrsti ruski uticaj u Srbiji.

Kocijančic je rekla da EU od zemalja kandidata očekuje da usklade propise sa EU.

– Srbija se, kao i svi kandidati i potencijalni kandidati, obavezala na približavanje, usklađivanje u politici bezbednosti i zajedničke odbrane, što uključuje i restriktivne mere – poput sankcija, navela je ona.

Dodala je da se napredak u toj oblasti „redovno proverava”, posebno u izveštajima o napretku tokom procesa pristupanja.

Srbija se nije priključila sankcijama koje je EU nametnula Rusiji. Premijer Srbije Aleksandar Vučić je prilikom predstavljanja

Izveštaja o napretku 8. oktobra rekao da će Srbija poštovati propise EU, i da neće početi izgradnju Južnog toka bez dogovora EU i Rusije, ali da će nastaviti saradnju sa Rusijom i da se ne stidi svojih gostiju na vojnoj paradi.

On je rekao i da će Putin tokom posete Srbiji čuti da je Srbija na evropskom „a ne nekom drugom putu”.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić nedavno je rekao da kada je donošena odluka o pregovorima sa EU nije bilo razgovora o sankcijama protiv Rusije.

Odmah nakon posete Srbiji, Putin će se sastati sa ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom u Milanu, gde se u četvrtak i petak, 16. i 17. oktobra, održava evroazijski samit (ASEM).

Navodi se da je ruski predsednik proteklog vikenda poslao ohrabrujući signal naloživši povlačenje 17.600 ruskih vojnika s granice Ukrajine što, kako je Kocijančič navela, EU odavno traži.

– Ali ono što je stvarno značajno je poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine (…) mislimo da sada Rusija treba da povuče trupe, opremu i oružje sa ukrajinske teritorije – rekla je ona.