Evo kako da prijavite korupciju u Srbiji bez straha od posledica

Korupcija je kod nas svakodnevna stvar. Ima je na svakom koraku, u opštinama, policiji, zdravstvu i pravosuđu, a sve češća je pojava i u školama. Jedni od retkih koji pokušavaju da joj stanu na put su novinari sajta Pištaljka. Primili su hiljade prijava građana, a samo neke naišle na reagovanje organa.

Sajt Pištaljka.rs je prvi i po svemu sudeći jedini medij u Srbiji i regionu koji istražuje korupciju na osnovu prijava građana i objavljuje isključivo one priče potkrepljene dokazima i dokumentacijom, koja je čitaocima dostupna na sajtu. Oni se angažuju u odbrani javnog interesa, kroz borbu za zaštitu „uzbunjivača”, ljudi koji prijavljuju korupciju.

– Pištaljka posetiocima sajta, koji žele da prijave korupciju, obezbeđuje punu zaštitu identiteta. Posedujemo najbolju moguću zaštitu, uključujući i skrivanje IP adrese, a serveri su na sigurnom u jednoj stranoj zemlji. Dakle, bez ikakvog straha građani mogu potpuno anonimno da prijave svoja saznanja o postojanju korupcije i čak ni novinari i urednici sajta neće moći da znaju ko je poruku poslao – objašnjava za Dnevno.rs Dragana Matović, urednik i osnivač sajta Pištaljka.

Prema njenim rečima, cilj sajta je da natera institucije ove zemlje da počnu da funkcionišu u korist njenih građana. Kaže da u našoj zemlji godinama ništa ne funkcioniše, da ni jedna institucije nije zdrava i da takav korumpirani sistem tera građane da se ponašaju na koruptivan način jer je tako život podnošljiviji, nekada i jedino moguć.

– Svako ko je otišao kod lekara, u opštinu, policiju ili na sud, video je da bolje prolaze oni koji imaju „vezu” i koji potplate nekoga, nego oni koji traže pošten način da od države dobiju svoja prava. To je sistemska korupcija – kad sistem pravi korumpirane pojedince, tako što im onemogućava da svakodnevno funkcionišu bez te takozvane male korupcije. E, naš cilj je da nateramo sistem da funkcioniše – ističe urednica Pištaljke i dodaje da ih često pitaju zašto oni sami ne šalju krivične prijave na osnovu tekstova, kad već tužilaštvo neće da radi svoj posao. Na takva pitanja odgovaraju da je posao novinara da informiše javnost, a posao državnih organa je da hvataju prekršioce zakona. Od toga su odstupili samo u jednom slučaju, kada je to bio jedini način da pokrenu reakciju nadležnih.

–  Podneli smo prijavu protiv Dragana Šutanovca, tadašnjeg ministra odbrane, jer drugačije nismo mogli da nateramo Agenciju za borbu protiv korupcije da radi svoj posao. Držimo se principa da to ne činimo, jer to jednostavno nije naš posao. Sistem će funkcionisati kada svi budu radili svoj posao. Nije rešenje i nikako nije dobro da jedan čovek glumi sistem, kao što to trenutno pokušava predsednik najveće stranke – ističe Dragana Matović.

Pištaljka je zadobila poverenje građana a svakodnevno im na adresu stiže stotine priča i žalbi. Građani su izloženi velikoj nepravdi i u nemogućnosti su da bilo šta urade. Ljudi  prijavljuju korupciju, ali se dešava da traže pomoć i za druge probleme kojima su svakodnevno izloženi. Nemaju sigurnost i prepušteni su sami sebi.

– Korupcija je zastupljena svuda i svuda jednako mnogo. Ljude najviše pogađa kada se sa njom sreću kod lekara ili u policiji i sudu, pa i u opštinama, gde odlaze zbog poslova i nekih potreba koje su egzistencijalne. Poslednjih meseci imamo povećan broj prijava korupcije i zloupotreba u školama. Bolnice, opštine i sudovi su mesta koje građani doživljavaju kao hramove korupcije. Malo ko u njih odlazi bez ponuda „lokalnim božanstvima” – kaže Dragana Matović.

Prema njenim rečima, jedan od poslova koji se „plaća” je mesto u državnoj službi. Ako želite tamo da se zaposlite, spremite hiljade evra.

– Imali smo prijave da se radno mesto srednjeg medicinskog osoblja  plaća i do 10.000 hiljada evra. Slično je i u drugim državnim institucijama. Veliki broj građana traži našu pomoć i iz oblasti radnog prava, jer sistem ne štiti prava radnika, pogotovo onih u privatnom sektoru. U ovoj zemlji sve je politika, a gde je politika tu je i korupcija. Gde god da zagrebete, nađete nešto što ne valja – naglašava urednica Pištaljke.

Sajt je do sada uspeo da neke od „uzbunjivača” spase otkaza ili da ih vrate na posao, kao što je to bilo sa jednim od prvih uzbunjivača u Srbiji iz slučaja “drumska mafija”. Pojedine priče bile su i pravi „bum” u društvu.

– Otkrili smo da je ministarstvo odbrane pod vođstvom Dragana Šutanovca platlio 90 miliona dinara softver koji ne radi i da je taj posao proglašen vojnom tajnom. Obelodanili smo da je privatna firma ministra Olivera Dulića poslovala sa 77 budžetskih korisnika, da je plac na kome gradi bivši ministar Šutanovac u centru Beograda kupljen kao pašnjak. Jedna od priča koja je izazvala izuzetnu pažnju i o kojoj su svi pričali a nijedan medij nije smeo da je prenese je čuvena fotografija saradnice Miroslava Miškovića, na kojoj se vidi beležnica i dokaz povezanosti Miškovića i Dragana Đilasa u novinama „Press” i plan za ukidanje tih novina, što se kasnije i dogodilo – ističe Matović.

Jedna od poslednjih je priča o ministarstvu zdravlja koje ima 312 zaposlenih i 230 automobila, posle koje je vlast počela da govori o ukidanju službenih automobila.

Prema njihovim saznanjima, državni organi pomno prate sve što Pištaljka radi, ali samo ponekad i odreaguju onako kako bi trebalo da reaguju državne službe kada iz novina saznaju da je negde prekršen zakon. Reakcije nadležnih svedene su na nivo incidenta, i to onda kada dobiju nalog „odozgo”.

Kako poslati prijavu?

Na sajtu postoji prozor na kome se ostavlja poruka i osim ako posetilac ne upiše svoju e-mail adresu ili ostavi broj telefona, novinari ne mogu da kontaktiraju sa njima niti da znaju ko je i odakle šalje poruku. Ako u poruci ima elemenata za istraživanje, novinari Pištaljke odmah kreću u potragu za dokazima koji bi navode iz prijave potvrdili ili opovrgli. Ništa se ne objavljuje bez dokaza i provere. Svaka priča Pištaljke može da posluži kao optužni predlog tužilaštvu koje samo treba da uđe na sajt i pogleda sve dokaze koje su novinari obezbedili.