GRAD NIŠ KRŠI ZAKON? Cene vrtića više od propisanih, roditelji već podneli tužbe

vrtić
Pixabay

Pošto niški roditelji za mesto deteta u vrtiću PU "Pčelica" plaćaju skoro 30 odsto od ekonomske cene, iako zakon propisuje da to učešće ne sme biti veće od 20 odsto, reagovao je zaštitnik građana, a neki roditelji su već podneli tužbe.

 

Ekonomska cena za boravak deteta u jednom od vrtića “Pčelice” je približno 15.500 hiljada dinara, pa prema tome mesečni boravak deteta, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, može da roditelje košta najviše petinu od toga – odnosno 3.100 dinara, kako prenose Južne vesti.

Međutim, roditelji u Nišu u svim slučajevima, osim za treće dete ili kada je reč o porodicama “na socijali”, plaćaju 4.500 dinara.

Svaki mesec plaćali smo hiljadu dinara više nego što treba. Da bi nam to vratili, treba da dete bar godinu dana ide besplatno u vrtić – priča jedan Nišlija.

I ombudsman Saša Janković i advokati sigurni su u sledećem – naknade za boravak dece u niškim vrtićima obračunavaju su nezakonito. 

DOBITNIK POSTAJE GUBITNIK: Država će oporezivati uloženi novac kladioničara

Kako objašnjavaju advokat Aleksandra Dimitrijević i diplomirani pravnik Branislava Kara-Jovanović Vidaković koje zastupaju roditelje, još nema pravnosnažnih presuda u ovim sporovima.

Pošto su gradske vlasti ostale gluve za sve prethodne pokušaje roditelja da im visina naknada bude obračunata shodno zakonu, roditelji su se obratili Osnovnom sudu u Nišu. Još nije doneta nijedna pravnosnažna presuda prvenstveno jer su tužbe podnete 2015. godine, a suđenja u ovakvim sporovima traju obično od 12 do 18 meseci – objašnjavaju ove pravnice.

Dodaju da je podneto i više inicijativa za ocenu zakonitosti odluka gradova o naplati usluga predškolskih ustanova, ali da Ustavni sud Srbije po ovom pitanju još nije odlučivao.

Obzirom da su lokalne samouprave u obavezi da poštuju Zakon kojim je udeo troškova koji plaćaju roditelji, naša ocena je da će Ustavni sud svakako odlučiti da su odluke lokalnih samouprava nezakonite – očekuju pravnice.

Kako piše u izveštaju zamenice Zaštitnika građana Gordane Stevanović, cena boravka dece u niškim vrtićima nezakonski je određena još 2010. godine, a Gradsko veće je od tada donelo više pravilnika “suprotno odredbama Zakona”.

Time su, zaključuje Stevanovićeva, “organi Grada Niša načinili propuste u radu”. 

Zaštitnik građana nalazi da se propusti organa uprave, načinjeni u ovom slučaju i posledice, ne mogu u potpunosti otkloniti, ali smatra da je dužnost organa koji je načinio propust da u svakoj mogućoj meri i na svaki dozvoljen način otkloni ili umanji posledice propusta prema građanima – piše u izveštaju.

Zato je Upravi za dečju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu, Upravi za obrazovanje i Gradskom veću naloženo da donesu “opšti akt kojim će se zakonito utvrditi učešće korisnika u finansiranju usluge predškolskog vaspitanja i obrazovanja u PU “Pčelica“ Niš.” 

Osim toga, ove dve uprave treba da sa Ministarstvom prosvete nađu način da roditeljima “umanje posledice obračunavanja učešća u ceni usluge predškolskog vaspitanja i obrazovanja od 31. oktobra 2010. godine, koje nije bilo u saglasnosti sa propisima.”

Pomoć za ‘srpskog Foresta Gampa’: Humanitarna žurka za Lazara Rišara 21. januara

Iz Uprave za dečju, socijalnu i primarnu zaštitu objašnjavaju da problem nastaje zbog “kolizije u zakonima”.

Jedna odredba starog Zakona o društvenoj brizi o deci, koja je ostavljena u Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom, kaže da se boravak dece u predškolskim ustanovama plaća u odnosu 80 % – lokalna samouprava, a 20 % – roditelji, ali “prosečno po detetu” – kaže pomoćnik načelnika Uprave Đurica Spasić.

Dodaje da se sada cena boravka dece u vrtićima istovremeno tretira i drugim zakonom u kom je izostavljen deo “prosečno po detetu”.

Sad važe obe odredbe. Svi pravilnici koji su doneti poštuju to “prosečno po detetu”. Neki roditelji ne plaćaju ništa, na primer za 3. dete, a imamo i nekoliko povlašćenih kategorija. Korisnici dečjeg dodatka, na primer, plaćaju manje. To daje prosečan odnos 80 prema 20 odsto – kaže Spasić.

Najavljuje da će ove godine stupiti na snagu novi Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom i da će nakon toga PU “Pčelica” Upravi podneti inicijativu da se odnos finansija “dovede u red koji je zakonom propisan”.