Hoće monopol: Treća Srbija želi da kupi sve medije u Vojvodini? (FOTO)

Podaci o zainteresovanima za privatizaciju preduzeća u Srbiji pokazuju da je jedan od članova Treće Srbije Danijel Kulačin zainteresovan za kupovinu skoro svih medija u Vojvodini.

Naime, podaci o tome ko je poslao pisma zainteresovanosti, Agencija za privatizaciju prezentovala je tek sada i to na osnovu zahteva političke grupe “Dosta je bilo” Saše Radulovića.

Uvidom u ove podatke, može da se zaključi da je za privatizaciju “Dnevnik holdinga” zainteresovan vlasnik MK grupe Miodrag Kostić i fizičko lice Radovan Vidaković iz Švajcarske, dok su za sam list Dnevnik koji izdaje DOO “Dnevnik – novine i časopisi” zainteresovana firma Feedback Cousulting & New Media Production, čiji je stoprocentni vlasnik član Treće Srbije, Danijel Kulačin.

On već u svom u vlasništvu ima preduzeće “Novine naše 021” koje izdaju nedeljnik Novine novosadske.

Kulačin ne želi samo list Dnevnik nego i druge medije u Vojvodini, pa je tako sa svojom firmom poslao pisma zainteresovanosti za skoro sve vojvođanske medije i to za: Informativni centar Kikinda, Radio Novi Bečej, Radio i televiziju Bačka Palanka, Radio Zrenjanin, Radio Suboticu,a na spisku su i Bačka Topola JP i Vrbas JPI.Ipak, sa spiska je značajno izdvojiti to što je jedino Kulačin zainteresovan za Apolo, Novosadsku televiziju koja zapošljava 70 ljudi.

Pre nekoliko dana, nakon nezvaničnih nagoveštaja, koje je izneo list Mađar So, da Kulačin želi da kupi višejezični lokalni Radio Suboticu, Treća Srbija je saopštila da nije njihov član.

Ovo saopštenje Treće Srbije, koja je  nastala od izbačenih članova Dveri koji su kao odbornici Skupštine grada Novog Sada ušli u koaliciju sa SNS-om, SPO-om, i Pokretom “Dinara, Drina, Dunav”  je potpuno iznenađujuće, jer je Kulačin više nego aktivan član i pri tome se nalazi na desetinama fotografija na sajtu i FB profila ove političke organizacije, pri čemu su neke stare tek par nedelja.

Foto: Facebook/Трећа Србија

Napomenimo da je Kulačinova firma osnovana 2009. godine, a prema podacima Agencije za privredne registre, 2013. godine izvršena je promena vlasničke strukture, te je dotadašnjeg vlasnika i  jednog od osnivača Treće Srbije Aleksandra Đurđeva (odbornik Skupštine grada, savetnik gradonačelnika Miloša Vučevića i tehnički direktor JKP Informatika), smenio Kulačin.

Kulačin je poznat i kao osnivač fantomskih organizacija koje su dobile višemilionske iznose za razne projekte od gradske uprave za kulturu, o čemu su mediji ranije pisali.

Kažimo još i da podaci Agencije za privatizaciju pokazuju da Dnevnik – štampariju želi izgleda fantomska firma “Claudius capital” iz Velike Britanije, koja je zainteresovana za još 17 preduzeća u Srbiji. Takođe je za Dnevnikovu štampariju zainteresovana i firma Stema Balkan Consulting DOO iz Srbije u vlasništvu Zorana Milinkovića iz Beograda prema podacima sa sajta APR-a.

Specijalizovani časopis “Dnevnik-Poljoprivrednik” želi da kupi jedino Slavko Dragović iz Srbije. Što se tiče ostalih medija u Srbiji, za Politiku je zainteresovan Miloš Paunović, koji je rekorder sa zainteresovanošću, jer na spisku ima čak 92 preduzeća.

Pored njega, po broju pisama dostavljenih Agenciji, prednjače i prethodno spomenuti Miodrag Kostić i Petar Matijević vlasnik IM Matijević sa 18 preduzeća. Samo neka sa spiska  od 67 preduzeća koje želi da kupi Kostić su Naučni institut Temerin, Zavod za udžbenike, Beogradski sajam i druga, dok bi Matijević brojnim preduzećima koje ima, dodao i PIK Zemun, Vršačke vinograde, PKB iz Padinske Skele i Agrobačku iz Bača.

Agencija za privatizaciju je 15. avgusta pokrenula postupak privatizacije za 73 medija i preduzeća koja se bave informisanjem, uvažavajući posebnost  Zakona o javnom informisanju, a poziv je trajao 30 dana, do 15. septembra. Obavezan rok za sprovođenje privatizacija je, prema Zakonu o privatizaciji kraj decembra 2015. godine, a prema Zakonu o javnom informisanju, rok za privatizaciju medija je 1. jul 2015. godine.