I dalje nema opuštanja: Reke stagniraju, situacija kritična kod Kruševca FOTO

Vodostaj većine reka u Srbiji koje su se izlile zbog obilnih padavina stagnira, rekao je danas načelnik Sektora za varedne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić.

Kako je Marić rekao najkritičnija situacija je i dalje je u selu Đunis kod Kruševca.

– U Đunisu je i dalje poplavljeno 27 domaćinstava, i tu je počela preventivna evakuacija – rekao je Marić agenciji Beta.

Prema njegovim rečima, kritično je i u Lučanima, Požegi, Gadžinom Hanu, Doljevcu, Prokuplju, Žitoradji, Kuršumliji, Lebanu i Medvedji, gde je i dalje na snazi vanredna situacija.

Jutros je vanredna situacija proglašena i u Aleksincu, a ukinuta je u dve opštine – Trgovištu i Zaječaru.

Reka Pčinja polako se povlači u opštini Trgovište, a u opadanju je i vodostaj reke Bjelice koja je poplavila tridesetak domaćinstava i oko 300 hektara oranica u opštini Lučani.

Iako se rekla Toplica povukla za metar i po, i dalje je poplavljeno oko 600 hektara obradivih površina u opštinama Prokuplje, Žitoradja i Kuršumlija. U Prokuplju je poplavljeno i groblje, kao i nekoliko kuća u selu Draganja i romskom naselju u tom mestu.

Vodostaj Moravice, Skrapeža i Djetinje kod Požege danas se smanjio, tako da se voda povlači i situacija je bolja nego prethodnih dana.

U krusevačkom kraju zbog izlivanja Rasine i Zapadne Morave poplavljeno je oko 800 hektara obradive zemlje, a oštećeno sedam mostova, dva kilometara asfaltnih i 20 kilometara makadamskih puteva.

Poplave u Kraljevu takodje su oštetile puteve i prekinule komunikaciju sa nekoliko sela. Na magistralnom putu Kraljevo-Raška su česti odroni, a preti i opasnost od klizišta. U prekidu je i saobraćajnica Kraljevo-Goč.

U Vrnjačkoj banji, Ušću, delu Raške, Kuršumliji i Prokuplju voda je zbog zamućenosti i dalje neispravna za piće.

– Postoji mogućnost da, i pored predstojećeg smirenja, vodostaj na jugoistoku zemlje ponovo poraste od 26. i 27. aprila usled padavina i topljenja snega na Kopaoniku – upozorio je Marić.

Ugrožena područja danas su obišli ministri u tehničkoj Vladi Srbije koji su prisustvovali sednicama oštinskih štabova za vanredne situacije Zaječaru, Lučanima, Kraljevu i Prokuplju.

Ministri su poručili da će država pomoći ugroženom stanovništvu i u saniranju nastale štete.

Oni su najavili da će lokalni štabovi Vladi Srbije podneti izveštaje, na osnovu kojih će biti donete konkretne odluke o načinu pomoći poplavljenim područjima.

Marić je naveo i da nema novih evakuacija, ali da nema mesta opuštanju.

– Mi od juče nismo imali evakuisanih ljudi u Srbiji, to znači da brojka od 440 evakuisanih i dalje figurira – rekao je Marić.

On je posebno istakao da niko neće ostati nezbrinut i bez krova nad glavom, ukoliko dodje do novih evakuacija.

U poplavama koje su pogodile kruševački kraj oštećeno je sedam mostova, devastirano je dva kilometra asfalta i 20 kilometara makadamskih puteva, dok je 800 hektara obradivih površina po vodom, saopšteno je danas iz Gradskog štaba za vanredne situacije.

Prema rečima Dušana Todorovića iz Štaba, trenutno je na akumulaciji jezera Ćelije došlo do stagnacije vode, a najkritičnija situacija je na teritoriji mesne zajednice Đunis, odnosno u delu naselja koji se nalazi ispod magistralne pruge koja vodi ka Nišu.

– Prema informacijama koje imamo iz Javnog preduzeća “Srbijavode” trebalo bi da naidje period stagnacije vodostaja. Nadamo se da će se do večeras sve stabilizovati i da neće biti potrebe za evakuacijom – rekao je Todorović.