Imati rak ne znači umreti, moguće je ‘živeti kao pre’

Statistika kaže da je rak dojke najrasprostranjenije maligno oboljenje kod žena u Srbiji. Od raka dojke u našoj zemlji svake godine oboli približno 4000 žena, a oko 1600 žena izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. U borbu protiv ovog oboljenja uključile su se mnoge poznate ličnosti koje su se juče okupile u kraljevskom dvoru na Dedinju u organizaciji fondacije Nj. K. V. Princeze Katarine Karađorđević.

 

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke, 20. mart, obeležen je juče i u prostorijama kraljevskog dvora na Dedinju u organizaciji fondacije Nj. K. V. Princeze Katarine Karađorđević. Tom prilikom predstavljena je i knjiga „Živeti kao pre“ u kojoj su svoje dirljive priče podelile članice Društva za borbu protiv raka iz Sombora.

Knjigu je uredila književnica Ljiljana Habjanović Đurović i u njoj se nalaze 52 ispovesti žena koje su preživele ovu opaku bolest.

Za mene je ovo bilo dragoceno iskustvo zato što sam, družeći se sa autorkama, izbrisala uverenje koje me je pratilo ceo život – da biti bolestan od raka znači umreti, a koje sam stekla kada sam imala 12 godina i kada je od raka umrla moja majka. Ove žene su mi pokazale da je zaista moguće „živeti kao pre” – rekla je tim povodom za Dnevno.rs Ljiljana Habjanović Đurović.

Književnica naglašava da ona nije autorka ove knjige, već urednica i da prave pohvale idu hrabrim pojedinkama koje su pristale da svoje priče podele sa svetom.

 

Nj.K.V. princeza Katarina je istakla da ju je mnogo pogodila porazna statistika o smrtnosti žena obolelih od raka dojke kada je došla u našu zemlju.

– Ipak, tada nisam pitala zašto, jer to nije bilo vreme za traženje uzroka, već vreme da se nešto promeni. I tako smo u okviru fondacije počeli da radimo. Mi, kao žene, imamo odgovornost – prema sebi, ali i prema drugima. Svi znamo da je žena stub porodice. Ključ za uspešnu borbu protiv raka dojke je rano otkviranje i zato je potrebno redovno raditi sve preglede. Rak dojke je bolest koja pogađa mnoge žene, ali zahvaljujući pričama ovih divnih dama, znamo da nijedna bitka nije unapred izgubljena – istakla je princeza Katarina u obraćanju prisutnima.

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke se u Srbiji obeležava svakog 20. marta od 2013. godine. To je ujedno i prvi dan proleća što simbolizuje buđenje prirode i stvaranje novog života.

Humanitarna fondacija princeze Katarine veoma je angažovana na polju prevencije i lečenja raka dojke u Srbiji. Do sada je donirano nekoliko mamografa bolnicama širom Srbije, rađeno je na obukci naših stručnjake, a pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Srbije organizovane su i tri konferencije.

Drago nam je što možemo da najavimo da će prvi sekvenator za BRKA testiranje gena za rak dojke biti u Srbiji za manje od mesec dana na Institutu za Onkologiju i radiologiju. Ova vredna mašina omogućiće lekarima da testiraju i uoče porodice koje imaju genetski visok rizik za oboljevanje i da ženama iz tih porodica pomognu na vreme – dodala je princeza.

 

Okupljanju u kraljevskom dvoru prisustvovale su i članice udruženja Nacionalnog udruženja lečenih od raka, a glumica Ljiljana Stjepanović čitala je odlomke iz knjige „Živeti kao pre” nakon kojih mnogi prisutni nisu krili suze. Ova potresna knjiga-svedočanstvo nedavno je doživela svoje 4. izdanje.

– Ja kao izdavač ovu knjigu nisam objavljivala da bih postigla književni ili komercijalni uspeh. Ja sam je objavila zbog ljubavi prema mojoj majci, mojoj svekrvi, zbog svih onih koji su izgubili one koje su voleli i svih onih koji su u sličnoj situaciji danas, a sve u cilju da bi i oni shvatili da je život moguć i posle raka – naglasila je Ljiljana Habjanović Đurović.

Statistika kaže da je rak dojke najrasprostranjenije maligno oboljenje kod žena u Srbiji. Od raka dojke u našoj zemlji svake godine oboli približno 4000 žena, a oko 1600 žena izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. Lekari ističu važnost prevencije i nude ohrabrenje porukom da je rak dojke izlečiv u najvećem broju slučajeva ukoliko se otkrije na vreme.