Iz ministarstva poručuju da je Srbija spremna za ebolu: Evo procedure za obolele

Institut javnog zdravlja "Batut" saopštio je u utorak da u Srbiji nema obolelih od virusa ebole, niti je ijedna osoba smeštena u karantin zbog aktuelne epidemiološke situacije u Zapadnoj Africi.

Pomoćnik ministra zdravlja Srbije Zoran Panajotović izjavio je danas da je zdravstveni sistem zemlje spreman za moguću pojavu ebole i da su utvrđene procedure koje će medicinske ustanove sprovoditi kod obolelih osoba, saopštilo je resorno ministarstvo.

– Prateći situaciju epidemije ebole, još od juna nadležni u Ministarstvu zdravlja su počeli sa aktivnostima što se tiče obaveza i zakona, ali i obaveza stručnog obaveštavanja i edukacije
zdravstvenih radnika na teritoriji Srbije – kazao je Panajotović.

Prema njegovim rečima, utvrđena je procedura koja će se primenjivati kod eventualno obolelih osobe od ebole.

– Obolela osoba se odmah transportuje u jednu od infektivnih klinika u Srbiji, koja je referentna, izoluje se i pod posebnim je nadzorom po datim uputstvima. Pod nadzorom je i osoblje zdravstvene ustanove u kojoj se oboleli leči a karantin je objekat koji ispunjava određene standarde i higijensko-sanitarne i epidemiološke uslove, gde bi bili smešteni zdravi ljudi, u trajanju od 21 dan koliko je maksimalni broj inkubacije za ovu vrstu bolesti – rekao je Panajotović.

On je dodao da osobe u karantinu mogu da obavljaju uobičajene aktivnosti, osim ograničenja izlaska iz objekta.

– Smeštanje u karantin odnosi se na one koji dolaze iz zaraženih područja i za koje postoji sumnja da su mogli da budu u kontaktu sa obolelima od ebole – kazao je Panajotović.

Institut javnog zdravlja “Batut” saopštio je u utorak da u Srbiji nema obolelih od virusa ebole, niti je ijedna osoba smeštena u karantin zbog aktuelne epidemiološke situacije u Zapadnoj Africi.