Ješić: Od Vojvodine prave grand paradu

Potpredsednik Vlade Vojvodine, Goran Ješić, najavio je da će Nacrt novog statuta Pokrajine sigurno biti menjan u odnosu na predlog Radne grupe Skupštine Vojvodine koju je optužio da je pokušala da bude 'veći katolik od pape'.

Ješić je u intervjuu za portal Autonomija izjavio da će ta rešenja Radne grupe morati da se koriguju u predstojećim usaglašavanjima između partnera vladajuće koalicije u

Pokrajini, te da će konačnu reč dati vojvođanski parlament.

“Radna grupa koja je pripremala izmene pokrajinskog Statuta, na usaglašavanju tog akta sa odlukom Ustavnog suda radila je tako da je pokušala da bude veći katolik od pape, odnosno tako da ingerencije Vojvodini još više uskrati nego što je to učinio Ustavni sud”,

ocenio je Ješić, funkcioner Demokratske stranke.

Na pitanje zašto najviše sporenja izaziva naziv “Vlada Vojvodine”, pitanje glavnog grada i grba i zastave Vojvodine, Ješić je rekao da je to posledica pokušaja da se od autonomije Vojvodine napravi “grand parada” i “estradizacija politike”.

– Suština je u tome da li imate neke ingerencije i zakonske mehanizme da ih sprovodite, te da li imate pare da ih realizujete. A taj pokušaj estradizacije pitanja autonomije Vojvodine, dokaz je neozbiljnosti u pogledu pitanja decentralizacije vlasti, odnosno neozbiljnosti centralne vlasti prema pitanju autonomije Vojvodine – kazao je Goran Ješić.

Po njegovim rečima, interes Srbije je decentralizovana država sa autonomijom Vojvodine koja ima istorijsko utemeljenje.

– Ako neko misli da ta autonomija nije potrebna i da je treba ugasiti, neka to jasno kaže, a mi koji verujemo da je itekakao potrebna i utemeljena, borćemo se politički za to – poručio je Ješić.

On je rekao da Ustav Srbije ne garantuje proces decentralizacije, niti rešenje vojvođanskog pitanja, već je „devastirao” lokalne samouprave i suštinu vojvođanske autonomije.

– Nelogično je da se pokrajini definišu nadležnosti bez izvornih prihoda. Vojvodina mora imati jasno određene ingerencije, izvorneprihode i svoju poresku upravu – kao što imaju i lokalne samouprave u Srbiji. Jedino tako se može meriti i efikasnost pokrajinske

administracije – naveo je Ješić.

On je izrazio uverenje da će Srpska napredna stranka već najesen otvoriti pitanje promene Ustava i dodao da će biti potrebna široka javnu rasprava o tome.

Promena Ustava Srbije, kako je ocenio, nije pitanje konstelacije političkih snaga, niti je vojvođanska autonomija pitanje odnosa Demokratske stranke ili Srpske napredne stranke.

Već, „to je pitanje želimo li mi da pravimo državu uređenu na temelju evropskih demokratskih principa, ili želimo da pravimo partokratsku državu”, rekao je Ješić.

Na pitanje da li će biti vanrednih pokrajinskih izbora, Ješić je odgovorio da ko skupi podršku 61 od 120 poslanika Skupštine

Vojvodine, može da traži opoziv pokrajinske vlade, ali je dodao da ne zna zašto bi bilo vanrednih pokrajinskih izbora.

U Skupštini Vojvodine na vlasti je koalicija Demokratske stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza vojvođanskih Mađara.