JOŠ JEDNA BRUKA ZDRAVSTVA U SRBIJI: Umesto da olakša država novom uredbom čini trudnoću skoro nemogućom

'Zastrašujuće je što, gde god se osvrnete, neko u vašoj okolini ima problema sa začećem ili održavanjem trudnoće. I neko je pametan da ovako postupa sa trudnicama! Dakle, ko ima da odvoji za lek – dobiće dete. Ko nema, daće mu država – ali da skače kroz zapaljeni hula-hop dvaput dnevno, kao da je cirkuska atrakcija!'

Beograđanka Orijana Aleksić je u petom mesecu trudnoće. Iako je ovo bilo ostvarenje svih njenih snova ujedno su se pojavili i problem. Naime, Orijana ima problem sa trombofilijom, štitnom žlezdom i dijabetesom zbog čega je njena trudnoća proglašena visokorizičnom.

Orijana već pet meseci leži kod kuće. Postojao je period kada tri meseca nije nigde izašla jer mora da miruje i čuva se virusa. Dnevno pije punu šaku lekova i svako jutro i veče prima injekciju fraksiparina koji deluje protiv poremećaja zgrušavanja krvi.

Zbog njenog stanja suprug je svakih nedelju dana odlazio u Dom zdravlja Novi Beograd gde je dobijao sedmodnevne doze, koje se primenjuju kao insulin, pa ih je Orijana sama sebi davala. Nikada nije bilo problema i ovako je funkcionisala zadnjih pola godine.

Međutim, kada je prošle nedelje njen suprug otišao po novu dozu, nije je dobio. I tu počinju problem porodice Aleksić.
– Dom zdravlja je navodno platio kaznu i inspekcija je zabranila da se više izdaju lekovi na ruke apsolutno svima, bez izuzetaka! Znači, naredna četiri i po meseca treba da dolazim svako jutro i svako veče u osam časova u prepun Dom zdravlja, i čekam sa svim bolesnima, kako bi mi sestra dala tu istu injekciju, na isti način kako je ja sama sebi dajem mesecima – počinje za Dnevno.rs Orijana Aleksić priču o svom problemu i dodaje da joj je neverovatno da neko ko je zadužen za kontrolu stanja lekova veruje da će žene u njenoj situaciji preprodavati lek koji održava njihovo dete u životu.

Orijana Aleksić sa suprugom Milošem, Foto: Privatna arhiva/Facebook

Orijana ima kola pa suprug može da je dovozi inače bi morala da dva puta dnevno autobusom dolazi u Dom zdravlja. Međutim, zbog toga njen suprug ima drugi problem.

– Moj muž ima problem sa time jer ako me vozi do Doma zrdavlja kasni na posao po pola sata svaki dan. Dokle će mu to tolerisati, ili i on treba da uzme bolovanje sledećih 4 meseca? Jednostavno, to sebi ne mozemo da priuštimo jer samo on radi – objašnjava Orijana situaciju sa kojom se susreće svakog radnog dana.

Situacija vikendom je još gora! Tada Dom zdravlja radi samo do šest pa Orijana i bukvalno nema gde da dođe. Nedeljom ginekologija ne radi tako da je primorana da ujutru čeka sa svim ostalim pacijentima.

– Svi sležu ramenima – kažu da dođem i primim lek nekoliko sati ranije, da bih se uklopila u njihovo radno vreme. Hej, kao da sam ja sama umislila da je terapija na 12 sati, a ne neki primarius magistar, koji je čitav život posvetio tome! Na sve to, trudnicama u mojoj situaciji je propisana obavezna terapija mirovanja – ogorčeno priča Orijana.

Problem sa kojim se suočila ona je „rešila” tako što jutarnju dozu kupuje. Jedna injekcija košta 220 dinara.

– Susrećem se sa mnogo trudnica koje ne mogu da izdvoje taj novac. Ima žena koje preleže i čitavu trudnoću. Zastrašujuće je što, gde god se osvrnete, neko u vašoj okolini ima problema sa začećem ili održavanjem trudnoće. I neko je pametan da ovako postupa sa trudnicama! Dakle, ko ima da odvoji za lek – dobiće dete. Ko nema, daće mu država – ali da skače kroz zapaljeni hula-hop dvaput dnevno, kao da je cirkuska atrakcija! I oni hoće da pospešuju natalitet! – dodaje Orijana.

Zbog toga ona moli da što više ljudi podeli njenu priču jer porodicama koje su sve dale da imaju decu država upravo otežava da ih i dobiju.

Šta kaže država?

Prema navodima RTS-a, u Ministarstvu zdravlja i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje poručuju da se injekcioni lekovi poput fraksiparina daju u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi, a ukoliko zdravstveno stanje pacijenta to ne dozvoljava, lek daje služba kućnog lečenja.

To su, tvrde, preporuke Evropske agencije za lekove.