Kako je NAJSTARIJI RUDAR U SRBIJI proslavio Božić po 102. put

Štap
Pixabay.com

Sa svoje 102 godine Ilija Čolović iz Jelašnice možda nije najstariji građanin Srbije, ali jeste najstariji rudar u Srbiji. Radeći ceo život po rudnicima, oni su ga i doveli iz rodnog Knina na jug Srbije, gde živi od 1946. godine.

 

Težak rudarski posao često uzme svoj danak čak i pre nego da rudari dočekaju penziju. Ilija je tokom života ispratio mnogo svojih kolega iz jame. Ipak, on ni u svojim poznim godinama ne posustaje.

Već 51 godinu je u penziji, i dalje se sam služi, a čak i pomaže drugima. Na nagovor komšije došao je u Jelašnicu da radi, a od njega je čuo da su tu dobri ljudi. Na preporuku zemljaka koji je sa njim radio se i oženio, kako prenose Južne vesti.

Kaže on meni: “Slušaj, Ilija, moja žena ima jednu drugaricu. Dobra žena, fina, bistra, pametna.” Za Đurđevdan, na dan moje slave, odem kod nje. I kažu mi: “Eto je ona tamo napolju, dogovorite se.” I šta ćeš? Kažem: “Ja sam, eto, došao. Bi li ti slučajno pošla za me?” Pa kaže: “Kako ti rečeš…” – priseća se kroz smeh Ilija.

Prošle godine je otišla i ona, kako Ilija kaže, “po Božjoj volji”. Porodična tradicija da se dvoje dece, četvoro unučadi i tri praunuke za Božić i druge praznike okupljaju u domu Čolovićevih ove godine je prekinuta. Ipak, dane uz sveću, prijatan razgovor i po koji zagrljaj Ilija pamti kao posebno lepe. Dok razgovor odmiče na licu mu se vidi umor. Tu priču nastavlja njegov sin Zoran, kome je otac često pričao o teškom životu i odrastanju.

Ivan je jedan od najmlađih lajfkouča na planeti i Srbin je: Smešno je koliko NE VOLIMO sebe

Moj otac je bio najmlađe od devetoro dece, to je tamo bila teška sirotinja. Nije bilo ničeg, samo goli kamen i smreka. Ljudi su imali samo po jedno magare. Po vodu su išli 2 do 3 kilometra od kuće. Tata mi je pričao da su često spavali napolju pod nekim drvetom ili u senu – priča Zoran.

Ilija se najviše ponosi svojim poznavanjem Svetog pisma. Kaže da crkvene knjige zna bolje nego sveštenici.

Preživeo je oba rata, a za vreme njegovog trogodišnjeg služenja vojske 1934. ubili su kralja Aleksandra.

Nismo se još ni zakleli. Ja sam bio u hodniku u kasarni kralja Aleksandra, kad sam čuo dva narednika da pričaju da je kralj ubijen. Onda odemo u kasarnu kralja Petra i zakunemo se za novoga kralja – priča Ilija.

Dobitnik je “Ordena zasluge za narod” sa srebrnom zvezdom za učestvovanje u raščišćavanju Skoplja nakon zemljotresa i “Ordena rada trećeg reda”.

Za svoju dugovečnost Ilija kaže da je u genima, ali i da njegov život traje po Božijoj volji.

Mladima poručuje da pošteno žive, da ne kradu i da poštuju deset božijih zapovesti.