KATANAC ZA SVRATIŠTE U NIŠU: Usred zime zatvorili jedino mesto gde su deca ulice mogla da se sklone

Dete Automobil
Pixabay.com/ilustracija

Ove zime, i kad se temperature spuste ispod deset stepeni, deca koja rade na ulici više nemaju utočište u Svratištu koje je 5 godina radilo u Mačvanskoj ulici u Nišu. Iako je bilo otvoreno samo 4 sata dnevno, deca su to koristila da se utople, odmore, zabave i nešto nauče.

 

Među maloletnicima koji su tamo redovno svraćali je i 13-godišnji Denis. 

– Svaki dan sam išao u svratište po nekoliko sati dnevno. Najviše su mi značili topla garderoba i obrok. Sada nemam gde da se zgrejem – priča Denis.

Njegov drug, 10-godišnji Sebastijan, kaže da je tamo naučio da piše, a posebno je uživao u tome da igra igrice i gleda crtaće, pišu Južne vesti.

Oni su dvoje od oko 250 dece koja su, prema podacima koordinatora doskorašnjeg Svratišta Boška Aleksića, na tom mestu poslednjih 5 godina dobijala pomoć. Vrata i za decu iz Niša, ali i okoline koja su kroz ovaj grad prolazila, sada su zatvorena jer je projekat “Povratak na staze” u okviru kog je Svratište radilo završen.

Ovaj problem najviše pogađa mališane koji su radili na ulici. Kako Aleksić objašnjava, reč je o deci koja imaju svoje kuće, ali uglavnom i nefunkcionalne porodice u kojima su zanemareni ili imaju loše uslove za život. 

Deca koja su dolazila nalaze se na spisku Centra za socijalni rad, koji je i bio zadužen za njihovo zbrinjavanje. U Domu “Duško Radović” i Zavodu za vaspitanje dece i omladine postoje prihvatilišta gde Centar za socijalni rad može decu koja u skitnji ili nisu u stanju da se vrate u biološku porodicu smesti dok im se status ne razreši – objašnjava Aleksić.

Dodaje da ovo donekle ublažava problem nedostatka Svratišta, kao i da postoje organizacije koje trenutno rade na jačanju bioloških porodica te dece i pruža im se psihološka pomoć.

– Ne verujem da će Svratište više da se u novom nacrtu zakon nađe kao usluga, u Strategiji ta usluga stoji kao mogućnost, insistirao sam na tome. Mislim da će nevladin sektor ubuduće pružati tu uslugu, a ona će morati da bude licencirana – kaže Aleksić.

“U Nišu nema dece ulice”

Usluga Svratišta nije predviđena gradskim budžetom, a razlog je, kako kaže gradski većnik zadužen za socijalna pitanja Svetozar Aleksov, to što ostale institucije brinu o deci.

To su deca koja nisu pod punim roditeljskim nadzorom, provode više vremena na ulici, ali imaju gde da odu. To nisu deca ulice, a svratište je predviđeno da prime decu koja nemaju gde – kaže Aleksov.

Dodaje da se situacijama kada, na primer, dete iz Kraljeva pobegne od roditelja i dođe u Niš i postane “dete ulice”, problem rešavaju policija i Centar za socijalni rad.

– Rešava se tako što Centar za socijalni rad prihvata dete, ide ili u Dom “Duško Radović” ili u Zavod za vaspitanje dece i omladine. To je redovni program institucija – kaže Aleksov.

Dodaje da Grad podržava projektno finansiranje Svratišta i angažovanje “ljudi dobre volje” da ulože rad i omoguće prijatan, topao prostor, sok, osveženje i hranu za decu koja to kod kuće nemaju.