Koliko vas zaista košta turistički aranžman? Proverite koliko zarađuju agencije

Turističke agencije svoje ponude reklamiraju u evrima, ali aranžmane naplaćuju u dinarskoj protivvrednosti po znatno većem kursu. Zato vas aranžman od 500 evra može koštati i nekoliko desetina evra više.

 

Kraljevčanin Zoran Sarić pristao je da podeli svoje iskustvo sa čitaocima „24 sata” i ispričao šta mu se dogodilo kada je došao u agenciju da uplati aranžman u evrima, onako kako je navedeno u ponudi.

Ispostavilo se da su mu radnici agencije rekli da aranžman mora da plati u dinarima i to po bankarskom kursu evra u tom trenutku, što ga je na kraju koštalo skuplje.

– Agencije traže isplatu u dinarima po kursu određene banke, koji je obično nekoliko dinara veći od onog u menjačnicama. Znači da letovanje nije 500, nego nekoliko desetina evra više – priča Sarić za “24 sata”.

On smatra da je takvo ponašanje agencija nemoralno, jer klijent tek kada izabere aranžaman i započne proceduru kupovione, dobije informaciju o nemogućnosti plaćanja u evrima.

– Ne mogu da verujem da takav odnos agencija i klijenata postoji godinama unazad, i da je to ljudima normalno. Mislim da je ovo neka vrsta prećutne pljačke – kaže Sarić.

U turističkiji inspekciji upozoravaju klijente da je pre uplate potrebno uvek proveriti sa agencijom koji sve troškovi ulaze u visinu iznosa u dinarima za aranžman.

– Agencije moraju da shvate da je i oglas garancija i da sve to mora da stoji u katalozima, jer oni upravo na osnovu tih oglasa donose odluku preko koje agencije će ići. Prema tome, oni prave prekršaj obmane potrošača – kaže za “24sata” načelnica inspekcije Valentina Stefanović.

Svaka turistička agencija ima banku preko koje obavlja transakcije, a u kojoj je kurs evra uvek promenjiv. Upravo je to razlog zašto ne primaju evre, jer bi u tom slučaju izgubile u razlici konvertovanja iz jedne u drugu valutu.

Činjenica je i da sve turističke agencije posluju na ovakav način jer im banke ne dozvoljavaju da svoja dugovanja stranim partnerima izmiruju u dinarima, već devize moraju da kupuju prema bankarskom kursu.

JUTA: Kriva je država
– Agencije aranžmane plaćaju partnerima u inostranastvu u evrima, pa je zakon predvideo mogućnost da putnicima naplate aranžman po gornjem kursu Narodne banke Srbije, a ne po srednjem. Nekada je to na štetu turista, ali je u prošlosti češće bilo na štetu agencija. Tako je posebno kada je kurs nestabilan. Sve bi bilo drugačije kada bi država dozvoljavala naplatu u devizama, a do tad agencije će naplaćivati po onom kursu po kom će moći sutra da kupe devize u banci – kaže Aleksandar Seničić, direktor Jute.