Lista bez početka i kraja: Evo ko sve ima stranku u Srbiji

U narednih nekoliko meseci Srbija bi trebalo, ako je suditi prema najavama, da dobije makar još tri političke partije.

To su Nova demokratska stranka Borisa Tadića i „nove stare” – Živim za krajinu Boška Ničića i Zajedno za Šumadiju Veroljuba Stevanovića, koje će se ponovo aktivirati nakon što su se prošle godine ugasile kada su se sjedinile sa G17 plus u Ujedinjene regione Srbije.

To će značiti da će registar političkih partija, koji vodi Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, brojati 96 stranaka. Ukoliko pomenute tri, naravno, ispune sve uslove i prođu proceduru kako bi se našle u društvu dosad već registrovane 93 partije.

Iako važi mišljenje da u Srbiji postoji preveliki broj političkih partija, treba imati u vidu da je više od polovine njih, tačnije 54, registrovano kao partije različitih nacionalnih manjina. Tim partijama je, podsetimo, potrebno mnogo manje sakupljenih potpisa za registraciju, a niži je i cenzus za njihov ulazak u republički parlament.

Najbrojnije u zvaničnom registru su partije bošnjačke nacionalne manjine. Njih ima ukupno 11 u ovom trenutku, a jedna, Reformisti Sandžaka, obrisana je iz registra ove godine. Među njima najduže postoji Sandžačka demokratska partija, od 1990. godine, koju zastupa Nihad Hasanović, zatim Stranka demokratske akcije Sandžaka Sulejmana Ugljanina i Bošnjačko demokratska stranka Sandžaka Esada Džudževića, obe osnovane 1996. godine. Prošle godine registrovana je i Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka.

Druge po brojnosti su romske partije, kojih je registrovano sedam, a od kojih je najstarija Romska partija Srđana Šajna, osnovana još pre 11 godina.

Zatim u registru partija, na sajtu Ministarstva državne uprave, izdvajaju se po brojnosti i šest partija mađarske i isto toliko albanske nacionalne manjine. Savez vojvođanskih Mađara, koji trenutno čini vlast na republičkom nivou, postoji od 1996, dok je najstarija mađarska stranka Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara Čonke Arona osnovana još 1990. godine. Iz iste godine su i dve albanske – Demokratska partija Albanaca Ragmi Mustafe i Partija za demokratsko delovanje Rize Haljimija.

Po tri partije registrovane su kao stranke slovačke, bunjevačke, vlaške i bugarske nacionalne manjine, a po dve stranke u Srbiji broje i Hrvati, Rumuni, Rusini i Rusi. Registrovane su, takođe, Demokratska partija Makedonaca, Crnogorska partija, Građanska inicijativa Goranaca i Demokratska levica Srbije – Stranka nacionalne manjine Grka u Srbiji, koja je osnovana prošle godine, a čiji je zastupnik Christos Aleksopoulos.

U registar političkih stranaka upisane su i tri ekološke ili zelene partije, a to su Zeleni – socijalna pravda Jaroslave Bogićević, Zelena ekološka partija – Zeleni Mithata Nokića i Zeleni Srbije Ivana Karića. Srbija ima i dve „seljačke” partije – Narodna seljačka partija Marijana Rističevića i Ujedinjena seljačka stranka, koju zastupa Milija Miletić. I Komunistička partija, osnovana pre četiri godine, nalazi se u ovoj bazi podataka, a kao njen zastupnik vodi se Josip Broz.

Najstarije političke partije upisane u registar Ministarstva državne uprave su osnovane 1990. godine i takvih ima više. To su Demokratska stranka, Srpski pokret obnove, Socijalistička partija Srbije, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Narodna seljačka stranka, Sandžačka demokratska partija, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Demokratska partija Albanaca, Partija za demokratsko delovanje, Demokratski savez Bugara i Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara.